Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Żyjmy z pasją

2012-11-23 13:46:38 (ost. akt: 2012-11-23 13:43:23)
Żyjmy z pasją

W dniach 18-24.11.2012r. w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim odbyły się ogólnopolskie warsztaty tańca ludowego, w których wzięli udział uczniowie wszystkich ukraińskich szkół w Polsce. To bezprecedensowe wydarzenie mogło się odbyć dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu „ŻyjMy z Pasją”.

Prawie 100 młodych tancerzy: z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy (zespół HORYCWIT), Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim (zespół RANOK), I Liceum Ogólnokształcącego w Białym Borze (zespół WITROHON), Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu (zespół ARKAN) oraz oczywiście Liceum Ogólnokształcącego w Górowie Iławeckim (zespół DUMKA) w pocie czoła (także w sensie dosłownym) doskonalili swoje umiejętności taneczne pracując nad wspólną kompozycją wokalno-choreograficzną, którą chcieliby przedstawić w przyszłości na największych kulturalnych imprezach Ukraińców w Polsce.

Jest to pierwsza w historii próba zebrania dzieci i młodzieży ukraińskiej, porozrzucanej na skutek Akcji „Wisła” po całej Polsce, w celu przygotowania wspólnego programu artystycznego w jego najbardziej ekspresyjnej i widowiskowej postaci – tańca ludowego i śpiewu, mogącego stać się wizytówką społeczności ukraińskiej w Polsce.

Oprócz wartości artystycznej wydarzenia, nie mniejszą zaletą projektu jest integracja młodych Ukraińców z różnych stron Polski. W tych ciężkich dla Ukrainy czasach, młodzież daje także wzorowy przykład postawy obywatelskiej i społecznej jedności oraz współpracy w duchu wzajemnego poszanowania, i akceptacji.

Poprzez kulturę wychowujemy nowe pokolenie obywateli Polski – Ukraińców, którzy świadomi swoich wartości, otwarci, tolerancyjni, zdrowi, pewnie wkraczają w dorosłe życie. Mamy nadzieję, że ogromny wkład w wychowanie nowego pokolenia instruktorów - prowadzącego warsztaty; Oleha Kopylchaka, oraz choreografów: Mychajła Semotiuka, Borysa Bunia, Zoriany Ozymok, Andrzeja Drozda pozostawi w sercach młodych adeptów tańca trwały ślad na całe życie.

Projekt nie mógłby się odbyć, gdyby nie gościnność gospodarzy – Dyrekcji Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w osobie Pani Olgi Sycz oraz Kierownika internatu – Pana Mirosława Olejnika, którym składamy serdeczne podziękowania. Znalazł także czas na spotkanie z młodzieżą poseł na Sejm RP – Miron Sycz, który w gorący sposób zachęcał młodzież do aktywnej pracy i integracji, a także zadeklarował swoje najwyższe poparcie dla tego projektu.

Oksana Sytczyk

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PS. #894954 | 178.36.*.* 23 lis 2012 18:17

    Szkoda, że nie ma więcej zdjęć...

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Krystyna #894935 | 178.36.*.* 23 lis 2012 18:07

    Wspaniałe przedsięwzięcie. Wielki szacunek dla organizatorów i uczestników Tak, doskonałość rodzi się w bólach. :).Od lat jestem pod wrażeniem profesjonalizmu DUMKI ( pozostałych zespołów nie znam) . Choć jestem Polką, to też bardzo bym chciała obejrzeć ten program. Czy już wiadomo, gdzie będzie najpierw prezentowany?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz