Dzisiaj jest środa, 20 października 2021. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Z malowanej skrzyni po raz 26

2012-05-05 19:17:44 (ost. akt: 2012-05-05 19:48:40)
Z malowanej skrzyni po raz 26

Po raz 26 startuje Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny "Z malowanej skrzyni" w Kętrzynie. Rozpoczynał się on przed 33 laty. Jarmark harmonijnie wpisuje się w wielokulturowość naszego regionu. Z każdym rokiem przyciąga coraz więcej widzów, Polaków i Ukraińców z różnych zakątków kraju. Na scenie występują artyści z Polski, Ukrainy, Litwy oraz Rosji.

Pierwszy regionalny przegląd zespołów ,,Z malowanej skrzyni” odbył się 8 kwietnia 1979 r. w sali widowiskowo-kinowej ,,Granica” na terenie WOP w Kętrzynie. Celem organizowania tego typu imprez, w założeniach Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (UTSK), był cykliczny przegląd ukraińskich zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski.

We wspomnianej imprezie wzięły udział cztery zespoły ,,Susidojky” z Bobrownika, ,,Oslaviany” z Mokrego, ,,Czeremosz” z Węgorzewa a także młodzi artyści z Olsztyna. W drugim regionalnym przeglądzie, który odbył się 11 maja 1980 r. wzięły udział, oprócz wymienionego ,,Czeremosza” i ,,Susidojok” mających w swoim repertuarze pieśni łemkowskie i bojkowskie, zespół z Górowa Iławeckiego ,,Dumka” oraz młodzieżowy wokalno-instrumentalny zespół ,,Barvinok” z Olsztyna.

Jak już wspomniałem, kętrzyńska impreza była swego rodzaju przeglądem konkursowym, w trakcie którego wyłaniano zespoły do udziału w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie. Pod koniec lat osiemdziesiątych taki zaszczyt spotkał zespół ,,Prometej” z Kętrzyna, którego kierownikiem był Bogdan Gbur. Organizatorami pierwszych przeglądów folklorystycznych byli miejscowi, nie żyjący już dziś działacze UTSK, Michał Semerak, Mikołaj Gbur oraz Antoni Staruch.

W latach 90 nastąpiła sześcioletnia przerwa w organizowaniu imprezy. Została ona wznowiona pod nową nazwą Regionalny Jarmark dopiero w 1997 r. Na scenie Regionalnego Jarmarku ,,Z malowanej skrzyni ’ 97”, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie, wystąpiło ponad 200 wykonawców z województw olsztyńskiego i suwalskiego.

W następnych latach ,,Malowana skrzynia” nabierała rozmachu, cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. W maju 1998 r. w sali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych w Kętrzynie odbył się kolejny jarmark.

Swoją obecnością imprezę zaszczycili m. in. ambasador Ukrainy w Polsce Petro Sardaczuk, konsul generalny Ukrainy w Polsce Wolodymyr Blażeńczuk, poseł RP Mirosław Czech oraz przedstawiciele władz lokalnych. Ogółem w imprezie wystąpiło 25 zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych, które zachwycały pięknym śpiewem, wspaniałą muzyką, skocznym tańcem oraz kolorowymi strojami.

W 2000 roku oprócz samych występów zorganizowana została w pomieszczeniach cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie wystawa artystyczna, którą odwiedził radca kulturalny ambasady Ukrainy w Polsce Wiaczesław Wojnarowski.

Natomiast gośćmi jarmarku byli konsul generalny Ukrainy w Polsce Mykola Miszczuk, przewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego a obecnie poseł Miron Sycz oraz przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych. Koncert prowadzili aktorzy Lwowskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoveckoji Taisija Łytvynenko i Jevhen Fedorczenko.

W maju 2001 roku na XV Jarmarku Folklorystycznym, który ponownie odbył się w Karolewie, wystąpiło 14 zespół ukraińskich z Polski, Ukrainy oraz Rosji. Imprezie towarzyszyła wystawa haftu ukraińskiego pt „Barwy Ukrainy” zorganizowana w pomieszczeniach kętrzyńskiego zamku. Można było podziwiać pięknie wyszyte ikony, serwety, poduszki oraz koszule (soroczky).

Wyjątkowy charakter przybrał ubiegłoroczny XXI Regionalny Jarmark. Był on poświęcony 60 rocznicy Akcji ,,Wisła” 1947 r. podczas której z ziem południowo-wschodniej Polski siłą przesiedlono na Ziemie Odzyskane około 150 tys. Ukraińców. Odbył się koncert-requiem w wykonaniu uczniów szkół ukraińskich z Bartoszyc i Górowa Iławeckiego.

Organizatorami wspomnianego widowiska od wielu lat są Warmińsko-Mazurska Rada Koordynacyjna Związku Ukraińców w Polsce (ZUwP) z jej przewodniczącym Stefanem Migusem oraz Kętrzyńskie Koło ZUwP, przewodniczącym którego jest obecnie Zbigniew Homza. Jarmarkowi towarzyszą imprezy muzyczna na zamku.

W tym roku będzie to "Wieczór kozacki" w Kętrzyńskim Amfiteatrze (12 maja, godz. 18.00). Będą również warsztaty ukraińskiego rękodzielnictwa. Można będzie również kupić ukraińską literaturę oraz płyty z ukraińską muzyką.

Andrzej Sydor


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bajda #672389 | 88.220.*.* 14 maj 2012 12:29

    Пане Андрію, прошу виправитися. В 1997 р. 'Мальована скриня' відбулася у спортзалі будівельної школи.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz