Pomnik Bohaterów Krut (2006)
Autor zdjęcia: Andrew Lawrinenko/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Kruty_Heroes_Memorial.JPG
Kruty to ukraińskie Termopile. W 1917 roku 300 licealistów i studentów próbowało zatrzymać tam bolszewicko-rosyjska armię idąca na Kijów.
Po wybuchu rewolucji lutowej w Rosji Ukraińcy zaczęli tworzyć zręby swojej państwowości. W marcu 1917 roku powstała pełniąca role parlamentu Ukraińska Centralna Rada.
W Ukraińskiej Centralnej Radzie przeważali wtedy socjaliści i różnej maści lewacy. Wierzyli oni w socjalistyczną Ukrainę, jako część socjalistycznej Rosji.
- Ukrainie nie ma po co tworzyć armii, bo Ukraina nie chce nikogo zniewalać - mówił w maju 1917 roku na I Wszechukraińskim Zjeździe Wojskowym Wołodymyr Wynnyczenko, wiceprzewodniczący Rady. - Naszym celem jest zakończenie wojny i budowanie razem pracującymi masami Rosji nowego życia w wspólnym państwie.
Kiedy w kwietniu 1917 roku zaczęły powstawać samorzutnie ukraińskiej jednostki wojskowe ukraińscy socjaliści całą swoja energie skierowali na to, aby przestały one istnieć. W sierpniu 1917 roku powstał liczący 1o pułków I Ukraiński Korpus. Socjaliści rozrzucili go po różnych miastach a potem zdemobilizowali. W momencie wybuchu rewolucji bolszewickiej Centralna Rada nie dysponowała właściwie żadnymi większymi jednostkami wojskowymi.
W listopadzie 1917 UCR ogłosiła powstanie Ukraińskiej Republiki Ludowej, jako autonomicznej części państwa rosyjskiego. W tym czasie bolszewicy na Ukrainie byli mniejszością. Na I Wszechukraińskim Zjeździe Rad, który odbył się w grudniu 1917 roku w grudniu stanowili 10% delegatów. Mieli jednak potężnego sojusznika w Moskwie. Na Ukrainę ruszyły czerwone ordy. W tym czasie URL nie dysponowała właściwie własnym wojskiem. Liczący 60 tysięcy żołnierzy I Ukraiński Korpus właśnie zdemobilizowano. Pozostały tylko niewielkie liczebnie jednostki.
27 stycznia 1918 wojska bolszewicko - rosyjskiej armii Murawiowa podeszły pod Kijów. Do walki z 4 tysiącami bolszewików rzucono liczący około 300 ludzi studencki batalion Siczowych Strzelców. Mieli nie dopuścić do zajęcia przez bolszewików stacji kolejowej Kruty. W sumie stacji broniło 300 studentów i uczniów i około 100 żołnierzy.
29 stycznia bolszewicy zaatakowali. W kilkugodzinnym boju zginęło od 100 do 200 Ukraińców. W większości członków studenckiego batalionu, bo to na ich stanowiska uderzyli bolszewicy. 35 studentów dostało się do niewoli. 28 z nich bolszewicy od razu ich rozstrzelali. Przed tym Ukraińcy zaczęli śpiewać ukraiński hymn "Szcze ne wmerła Ukrajina".
Choć ukraińskie jednostki już wcześniej walczyły z siłami rosyjsko-bolszewickimi, to właśnie Kruty stały się symbolem walki o niepodległość Ukrainy. Na pewno zadziałała tutaj możliwość odwołania się do legendy Termopil. W marcu 1918 roku rozstrzelanych przez bolszewików studentów i licealistów ekshumowano i pochowano w Kijowie.
Od kilku lat na w rocznicę Krut na Ukrainie odbywają się patriotyczne marsze.
Niedaleko do Krut leży Konotop, gdzie w 1659 roku kozacy roznieśli w pył rosyjska armię.
Igor Hrywna
oprac. na podstawie: Kruty. Kyjiw 2008.
oprac. na podstawie: Kruty. Kyjiw 2008.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Trzeba o tym pamietać #557594 | 159.205.*.* 13 lut 2012 20:15
Takie Termopile posiada niejeden naród, niejedna ojczyzna… Miejsc, gdzie „ leżą jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny” ( fr. epigramu Simonidesa z Keos VI /V w p.n.e ). W miałkich obecnie czasach podtrzymują wiarę w szlachetność ludzi, ich determinację w obronie najcenniejszych wartości.
Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! odpowiedz na ten komentarz