Dzisiaj jest niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

W świątecznym nastroju

2012-01-10 22:44:56
W świątecznym nastroju

W przeddzień wigilii Bożego Narodzenia w kościele wschodnim w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach odbyło się spotkanie wigilijne - Swjat-weczir.

Uroczystość rozpoczął proboszcz parafii greckokatolickiej w Bartoszycach ks. Juliusz Krawiecki modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa. „Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie(…)” (Łk 2,7)- to słowa , które utkwiły w naszej pamięci.

Gdy wspominamy historyczny fakt narodzenia Boga wydaje nam się, że niebo i ziemia się jednoczą, a nam brakuje słów, aby wyrazić nasz zachwyt i radość. Wtedy często posługujemy się pieśnią, poezją, tańcem, aby wyrazić to, co niewyrażalne.

Zespół „Dar Lubowi” pod kierownictwem s. Franciszki Oresty Sałamaszek SNMP wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój poetycznymi życzeniami i śpiewem kolęd. Zabrzmiały między innymi: „Dobryj weczir tobi”, „Nicz Rizdwjana”, „W Wefłejemi dneś Marija”, „Po wsiomu switu”, „Za wiknom czorna chmara wjetsja”.

Po pięknie przygotowanym programie artystycznym dyrektor szkoły Lubomira Tchórz ciepło przywitała wszystkich obecnych na spotkaniu wigilijnym i złożyła świąteczne życzenia. Bożonarodzeniowe życzenia złożyli wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły obecni goście: starosta Wojciech Prorocki, przewodniczący Rady Miasta Bartoszyce Tadeusz Kiszluk,

Piękną i niezwykle wzruszającą tradycją jest dzielenie się prosforą z miodem i składanie sobie nawzajem życzeń oraz wspólne kolędowanie. Wszyscy zaproszeni goście swoimi donośnymi głosami również przyłączyli się do kolędowania i nawet język ukraiński nie był żadną barierą.
O.S
os


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB