Dzisiaj jest piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Morąscy Łemkowie od dwunastu lat dzielą się piosenką

2018-09-22 10:25:20 (ost. akt: 2018-09-22 10:29:10)
Morąscy Łemkowie od dwunastu lat  dzielą się  piosenką

Rodziny ukraińskich Łemków szczycą się tym, że po akcji „Wisła” zdołali uratować os zapomnienia piosenki, które na ojcowiźnie śpiewali ich przodkowie. Te śpiewane w chatach przodków pieśni przetrwały do dziś.

Dwanaście lat temu morąskie koło Związku Ukraińców w Polsce, któremu przewodził sędziwy dziś Wasyl Nadiak z Bramki, postanowiło podzielić się swoim skarbem z mieszkańcami gminy. Zorganizowali wtedy publiczne Rodzinne Śpiewanie zapraszając do udziału wszystkich chętnych, i kontynuowali je każdego roku. Przed czterema laty ich inicjatywa przybrała formę Festiwalu Ukraińskiej Piosenki Popularnej „Jak ja sobie zaśpiewam” i co roku odbywa się w Morąskim Domu Kultury pod nieustającym patronatem gospodarza miasta burmistrza Tadeusza Sobierajskiego. W tym roku dołączył do niego marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a imprezę wsparli również starosta ostródzki i MSWiA.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 23 września 2018 roku tradycyjnie w Morąskim Domu Kultury o godz. 11.00. Na scenie wystąpią dziecięcy zespół taneczny „Jiżaczky” z Morąga, grupa wokalno-instrumentalna „Słowiańska Dusza” z Gdańska i goście z Ukrainy zespół wokalno-instrumentalny „Czaczka” z Łucka w Ukrainie. Wstęp wolny.

Przed koncertem, w świątyni UCGK w Morągu o godz. 9.00 odprawione zostanie nabożeństwo w intencji rolników i pszczelarzy. Celebrował je będzie proboszcz parafii ks. Roman Storoniak, który wraz z Olsztyńskim Oddziałem Związku Ukraińców w Polsce i miejscowym kołem tej organizacji, jest współorganizatorem Festiwalu.
sm
Tagi: