Dzisiaj jest wtorek, 20 sierpnia 2019. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Wspólna Alma Mater Polaków i Ukraińców we wspomnieniach. Liceum Pedagogiczne w Bartoszycach 1956 - 1970

2018-06-18 11:39:26 (ost. akt: 2018-06-18 11:48:35)
Wspólna Alma Mater Polaków i Ukraińców we wspomnieniach. Liceum Pedagogiczne w Bartoszycach 1956 - 1970

- Tata przy nas zapłakał ze szczęścia, kiedy dowiedział się, że dostałam się do ukraińskiej klasy. Razem z nim cieszyła się cała rodzina…To wspomnienie jednej z ponad 1740 absolwentek klas ukraińskich działających od 1956 po 1970 rok, Liceum Pedagogicznego nr 2 w Bartoszycach.

Był to jedyny w powojennej PRL zakład oświatowy kształcenia nauczycieli szkoł podstawowych, w tym także specjalistów języka ukraińskiego. Wspomniane liceum było jedyną szkołą średnią w powojennej Polsce, w której kształcili się i żyli zgodnie kandydaci na nauczycieli dwóch narodowości – polskiej i ukraińskiej.

Pomimo że była to unikalna placówka oświatowa, przez prawie pół wieku nie doczekała się szerszego opracowania. Lukę tę z pewnością wypełnia monografia „Liceum Pedagogiczne nr 2 w Bartoszycach – klasy ukraińskie”, która dosłownie kilka dni temu pojawiła się drukiem. Pomysł wydania monografii klas ukraińskich Liceum Pedagogicznego nr 2 w Bartoszycach (późniejsza nazwa szkoły Liceum Pedagogiczne) został zgłoszony i zapisany w formie uchwały na zjeździe absolwentów 10 września 2006 r. Czas płynął, a postępy w zbieraniu materiałów były nie zadawalające. Prace nad monografią zintensyfikowało dopiero nowe kolegium redakcyjne pod kierownictwem mieszkającego w USA, a wcześniej pracownika naukowego i dydaktycznego WSP w Olsztynie prof. Stefana Łaszyna, najpierw ucznia, a potem nauczyciela tej szkoły, które rozpoczęło działalność w 2010 r. Trwały one ponad sześć lat.

Rezultatem tego wysiłku społecznego jest opracowanie, na które składają się: książka – o 850 stronach (twarda okładka, książka szyta, wydanie półalbumowe; DVD – ok. 3 000 personalnych i zbiorowych fotografii o wartości archiwalnej; broszura sponsorów, bez których zbieranie materiałów, przygotowanie i druk rozległej publikacji byłyby niemożliwe.

- Uważam, że w tej szkole stworzono autentyczną wspólnotę, związek młodych ludzi, który gruntował się na silnych uczuciach narodowych i patriotycznych, opartych na kultywowaniu tradycji, i osobistych związkach, co charakteryzowało się wzajemną życzliwością, poparciem i zrozumieniem nauczycieli, uczniów, ich rodziców i miejscowego środowiska - napisał w recenzji prof. zw. dr hab. Jerzy Nikitorowicz.

- Biografie nauczycieli i absolwentów to jedna z najcenniejszych części tej obszernej pracy. Dla osób wspomnianych w monografii ma ona przede wszystkim sentymentalno-emocjonalną wartość, a dla wszystkich pozostałych zajmujących się tą tematyką, jest to nieocenione źródło informacji o osobach powiązanych z bartoszyckim Liceum Pedagogicznym… Wspomnienia i wywiady, to kolejny bezcenny materiał…stwierdził z kolei prof. dr hab. Igor Hałagida.

Spotkania kolegium redakcyjnego z czytelnikami:

19.06.2018 r., godz. 11:00 - Parafialne Centrum Cerkwi Greckokatolickiej w Olsztynie, ul. Lubelska 12 (naprzeciwko dworca PKP-PKS);

22.06.2018 r., godz. 15:00–17:00: Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, ul. Szkolna 6.

28.06.2018 r., godz. 16.00: Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach, ul. Bema 23.

Pachnąca jeszcze farbą mongrafia „Liceum Pedagogiczne nr 2 w Bartoszucach – klasy ukraińskie” też tam będzie.
sm