Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Jarmark „Z malowanej skrzyni” zaprasza na… wesele

2018-05-10 23:14:32 (ost. akt: 2018-05-10 23:24:34)
Jarmark „Z malowanej skrzyni” zaprasza na… wesele

Już po raz 32. w Kętrzynie, w hali widowiskowo-sportowej MOSiR przy ulicy Kazimierza Wielkiego, 13 maja 2018 roku odbędzie Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny “Z malowanej skrzyni”. Widowni zaprezentują się wykonawcy z Warmii i Mazur, Gdańska oraz Ukrainy.

W pierwszej części święta folkloru ukraińskiego Zasłużony Zespół Ukraińskiego Tańca Ludowego „Wołynianka” z Łucka, zaprezentuje fragmenty ukraińskiego wesela, a piosenek weselne zaśpiewa zespół wokalny Żurawka” z Górowa Iławeckiego. W widowisku, które rozpocznie się w niedzielę o godz. 12.30, udział weźmie również Zespół ukraińskiego Tańca Ludowego „Czeremosz” z Węgorzewa. Druga część Jarmarku poświęcona zostanie 60-leciu audycji ukraińskich w Radiu Olsztyn. W tym koncercie galowym wystąpią m. in. Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” z Górowa Iławeckiego, grupa muzyczna „Słowiańska dusza” z Gdańska, grupa wokalna „Nota Neo” z Wołynia w Ukrainie i wymienieni wcześniej artyści.

Jarmark harmonijnie wpisuje się w wielokulturowość naszego regionu. Pierwsza edycja jarmarku „Z malowanej skrzyni” – odbyła się 8 kwietnia 1979 r. Organizatorami pierwszych przeglądów byli aktywiści Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego: Michał Semerak, Mikołaj Gbur, Antoni Staruch oraz Zachariasz Kuszczak i Jakub Dańczuk. Celem imprezy była prezentacja ukraińskich zespołów folklorystycznych działających na Warmii i Mazurach. Przegląd w Kętrzynie miał początkowo charakter konkursowy – zwycięskie zespoły mogły wziąć udział w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie.

Na początku lat 80-tych, po wprowadzeniu stanu wojennego, nastąpiła sześcioletnia przerwa w organizowaniu przeglądu. W 1997 roku imprezę wznowiono. Od 2000 r. oprócz przeglądu zespołów folklorystycznych organizowane są również wystawy sztuki i rękodzieła. W najbliższą niedzielę można będzie zapoznać się m. in. ze sprzętem radiowym sprzed kilkudziesięciu lat, na którym montowano także audycje ukraińskie.

Jarmark w Kętrzynie to okazja do pielęgnowania i popularyzacji tradycji i folkloru ukraińskiego oraz przekazywania ich następnym pokoleniom. Impreza jest również bardzo ważnym elementem integrującym społeczność Warmii i Mazur.Ukraińcy – ok. 56 tys. osób, trafili do Krainy Tysiąca Jezior w następstwie akcji „Wisła” przeprowadzonej przez władze komunistyczne w 1947 roku.
sm
Tagi: Jarmark