Dzisiaj jest sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Pielgrzymka grekokatolików do Głotowa. ZOBACZ ZDJĘCIA

2018-03-12 14:36:50 (ost. akt: 2018-03-12 21:24:59)
Pielgrzymka grekokatolików do Głotowa. ZOBACZ ZDJĘCIA

Autor zdjęcia: BT

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 11 marca (wg kalendarza juliańskiego), grekokatolicy Warmii i Mazur wraz ze swoimi duszpasterzami spotkali się w Głotowie na Drodze Krzyżowej — nabożeństwie wielkopostnym o charakterze adoracyjnym, polegającym na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Była to Niedziela Adoracji Krzyża, w Kościołach Wschodnich nosząca nazwę – хрестопоклонна (chrestopokłonna).

Głotowo, wieś niedaleko od Dobrego Miasta, słynie z Kalwarii zbudowanej na wzór jerozolimskiej. Zbudowano ją w XIX w. za pieniądze miejscowego kupca, który z pielgrzymki do Ziemi Świętej wrócił pomysłem wiernego odtworzenia jej w swoich stronach.

Johannes Merten, tenże kupiec, przywiózł z Jerozolimy małe kamyki, które znalazł na Drodze Krzyżowej. Zabrał je ze sobą jako relikwie. Zostały one potem umieszczone w kaplicach-stacjach głotowskiej Drogi Krzyżowej. Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej 11 marca poprowadził wraz z innymi kapłanami ks. mitrat Jan Łajkosz z Górowa Iławeckiego. Przed kaplicami odczytywane były słowa modlitw ułożonych przez młodzież z górowskiego Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania.

Motywem przewodnim modlitw były prośby o rychłe zakończenie wyniszczającej wojny trwającej na wschodzie Ukrainy.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana