Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Szewczenkowski fenomen

2018-03-10 11:13:37 (ost. akt: 2018-03-10 11:30:39)
Szewczenkowski fenomen

- Zdejmijcie z Szewczenki tę czapkę i kożuch i pokażcie jako młodego silnego mężczyznę - wołał już przed laty współczesny poeta ukraiński Iwan Dracz. On był młodym duchem nieprzeciętnie wszechstronnie utalentowanym człowiekiem, członkiem akademii sztuki, poetą i pisarzem o światowej renomie, a nie nieszczęsnym chłopem.

Inny ukraiński poeta i wydawca Iwan Małkowycz porównał poetycką twórczość T. Szewczenki do ciężkiego głębokiego rocka, chciaż przez wiele lat usiłowano czytelnikom wmawiać, że to mdła pop-melasa… Samego poetę określił jako chłopca, który dzięki swemu talentowi i uporowi odniósł ogromny sukces i zasłużenie uznawany jest do dziś za wciąż aktualnego wieszcza.

Gdyby tak nie było Ukraińcy na całym świecie nie czciliby T. Szewczenki. Choć urodzony 9 marca 1814 roku poeta zmarł 10 marca 1861 roku, pamięć o nim trwa. Już tradycyjnie każdego roku w marcu także Ukraińcy Warmii i Mazur oddają cześć swemu Wieszczowi.

Uroczyste koncerty poświęcone Kobzarowi odbędą się w sobotę 10 marca: w Kętrzynie (kino „Gwiazda”, o godz. 11.00) i Lidzbarku Warmińskim (Lidzbarski Dom Kultury, godz. 16.00) oraz 11 marca w Olsztynie (w CeiIK, godz. 12.00). Gwiazdą koncertów będzie bardzo popularny w Ukraine zespół młodych artystów „Szpylasti Kobzari”. Wystąpią też popularni wykonawcy ukraińscy z Zespołów Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim i Bartoszycach (m. in. „Dumka”, „Żurawka”, „Wodohraj” i innni wykonawcy), a w Olsztynie – grupa „Suzirjaczko”.
ms
Tagi: szewczeno