Dzisiaj jest sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Wspólnie obchodzą Małankę

2017-12-03 18:50:00 (ost. akt: 2017-12-03 18:58:06)
Wspólnie obchodzą Małankę

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Nasza akcja\\\ Ksiądz Jan Hałuszka powołanie poczuł w wieku 13 lat. Ma żonę i trójkę dzieci, bo celibat go nie obowiązuje. Mowa o ks. Janie Hałuszce z greckokatolickiej parafii pod wezwaniem Pokrowa Matki Bożej.

Ksiądz Jan Hałuszka dzień rozpoczyna modlitwą. Potem jest czas na mszę świętą. Jego grafik jest napięty, a dzień nigdy nie jest taki sam. Bo jak tu się nudzić, kiedy ma się rodzinę, a na dodatek zarządza parafią?

Parafia greckokatolicka (bizantyjsko-ukraińska) p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie mieści się przy ul. Lubelskiej. Ma dosyć długą tradycję, bo istnieje od 1979 roku. Właśnie tą parafią od 2015 roku zarządza ks. Jan Hałuszka. Oprócz tego wykłada jeszcze katechezę w szkole i jest dyrektorem Caritasu Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Dlaczego kapłaństwo?Jak mówi, poszedł w ślady swojego starszego brata. — Miałem 13 lat, kiedy uczestniczyłem w jego święceniach kapłańskich — wspomina ks. Jan. — Wtedy powiedziałem sobie, że będę księdzem.

Ksiądz Jan wychował się w rodzinie wielodzietnej: ma dwóch braci i trzy siostry. Ma 44 lata i pochodzi spod Pasłęka. Ma żonę i trójkę dzieci: 15-letnią Julię, 13-letniego Juliana i roczną Iwankę. — Żona nie pracuje, bo wychowuje dzieci. Mieszkamy tu bez rodziców. Ze względu na moją posługę i wyjazdy, ktoś musi być w domu — opowiada.

W parafii aktywności nie brakuje. Jest drużyna maryjna, którą stanowią kobiety chcące odmawiać różaniec. Jest też młodzieżowa grupa modlitewna i odbywają się spotkania dla dzieci. Ksiądz tłumaczy, że w parafii nie ma sztywnych reguł i organizacja modlitewnych spotkań zależy od potrzeb parafian. — Organizujemy też spotkania, podczas których prezentujemy filmy o tematyce religijnej — mówi.

Parafianie są ze sobą zżyci. Razem świętują Dni Rodziny w Bukwałdzie. Bawią się też podczas Małanki (w kulturze ukraińskiej jest odpowiednikiem polskiego sylwestra — red.), wspólnie witają Nowy Rok i obchodzą święto Objawienia Pańskiego, nazywanego także Świętem Jordanu na pamiątkę chrztu Chrystusa w rzece Jordan.

Nasza akcja Proboszcz i Parafia Roku 2017 potrwa do 18 grudnia. Wtedy mija termin zgłaszania kandydatur (o godz. 8). Zgłaszani mogą być wyłącznie proboszczowie i parafie z województwa warmińsko-mazurskiego. Przez parafię rozumiemy każdą chrześcijańską wspólnotę religijną, a przez proboszcza nie tylko księży rzymskokatolickich, ale też innych duchownych chrześcijańskich.

Zgłoszenia mona przesyłać na adres: redakcja@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia zgłoszonych kandydatur mile widziane. Tytuł „Proboszcz i Parafia Roku 2017” otrzymają proboszcz i parafia, którzy uzyskają największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. W powiatach, gdzie będzie zgłoszonych siedem i więcej proboszczów/parafii, organizator może wyłonić laureatów powiatowych. Koszt jednego sms-a to 1,23 zł z VAT.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl

ZAGŁOSUJ: Proboszcz i parafia 2017