Dzisiaj jest środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Spotkanie z poezją ukraińską w Bartoszycach

2011-04-20 08:50:14 (ost. akt: 2011-04-20 08:50:18)
Spotkanie z poezją ukraińską w Bartoszycach

”Znasz ten kraj, ten cudny kraj, mój ziomku, Gdzie pośród łąk srebrzyste lśnią potoki…” - tymi słowami rozpoczął się I Ogólnopolski a VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poznaj nasz Kraj”, przeznaczony dla uczniów gimnazjum, w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.

36 miłośników poezji prezentowało wiersze najwybitniejszych poetów ukraińskich w tłumaczeniu na język polski. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, natomiast honorowy patronat nad konkursem objęła Warmińsko-Mazurska Kurator Oświaty w Olsztynie.

Spotkanie młodych recytatorów rozpoczął występ kwartetu „Wesełynka” oraz duetu „Soneczko”. Oba zespoły przygotowała Natalia Shelest – nauczycielka muzyki i języka ukraińskiego.
Następnie odbyły się popisy krasomówcze w wykonaniu gimnazjalistów, które oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca B. Królikowska-Wunderlich – konsultant W-M ODN w Olsztynie; członkowie: I. Jurewicz - doradca metodyczny języka polskiego w powiecie bartoszyckim, L. Maksymik - nauczycielka języka ukraińskiego w Zespole Szkół z UJN w Górowie Iławeckim, A. Bzdel - nauczycielka języka ukraińskiego w Zespole Szkół z UJN w Bartoszycach oraz L. Tchórz – dyrektor Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach i doradca metodyczny języka ukraińskiego W-M ODN w Olsztynie.

Jury wyłoniło 7 laureatów, wśród których Kamil Pałyga za wiersz Tarasa Szewczenki „Do umarłych i żywych…” otrzymał nagrodę specjalną, ufundowaną przez Stowarzyszenie „Kałyna”. Ponadto laureatami zostali: Weronika Ligman, Natalia Kopytko, Daria Paszko, Marta Pelc, Beata Sztygier i Lidia Woźniak. Wyróżnienie zaś zdobyło 10 recytatorów: Marta Jałowiecka, Natalia Jaworska, Joanna Czamlet, Aleksandra Maciopa, Katarzyna Choma, Kamila Baran, Aleksandra Szczepura, Katarzyna Bobek, Paweł Trzak, i Magdalena Mickiewicz.

Po ogłoszeniu wyników swoimi wrażeniami dotyczącymi konkursu podzieliła się przewodnicząca jury:
Było to święto poezji ukraińskiej, która wygłaszana przez młodzież przypominała historię, nawiązywała do tradycji, do korzeni - „ ...stajesz się inny, ale drzewa za twoimi plecami przypominają o korzeniach - taka jest ich misja – ktoś musi przypominać o korzeniach...” - pisał Dmytr Łazutkin. I oni to robili – młodzi recytatorzy, którzy prezentowali wysoki poziom, rozumieli, o czym mówią, wyrażali emocje i wywoływali refleksje.

Jak co roku wszystko – dzięki organizatorom, czyli ZSzUJN w Bartoszycach - było profesjonalnie przygotowane, stworzono serdeczny klimat, zadbano o nagrody i poczęstunek, otoczono uczestników opieką.

Konkurs, który się tu odbywa, stwarza niepowtarzalne chwile, wywołuje emocje i uczy, że słowo jest drogą do człowieka, zwłaszcza to pięknie powiedziane.

Na zakończenie konkursu dyrektor szkoły Lubomira Tchórz podziękowała wszystkim uczestnikom i nauczycielom za udział i zaangażowanie w przygotowanie prezentacji konkursowych. Zachęciła młodzież gimnazjalną do poznawania sąsiada Polski – Ukrainy również poprzez literaturę. Podkreśliła, że konkurs jest jednym z przedsięwzięć, które służy integracji młodego pokolenia w wielokulturowym regionie Warmii i Mazur, umożliwia propagowanie uczniowskich talentów i kształtuje wrażliwość na piękno języka.

By przekroczyć próg świata poezji, potrzeba szczególnej wrażliwości na świat malowany słowem, a taką właśnie wrażliwość osiągnęli uczestnicy konkursu „Poznaj nasz Kraj”, odbywając podróż w przestrzeń poetycką Tarasa Szewczenki, Łesi Ukrainki, Dmytra Pawłyczki, Oksany Zabużko, Wasyla Symonenki, Witalija Korotycza czy Liny Kostenko...

Przedsięwzięcie współfinansował Burmistrz Miasta Bartoszyce w ramach projektu „Od poezji do teatru”, realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów, Sympatyków, Przyjaciół Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach „Kałyna”.

Konkurs zaszczyciła swą obecnością wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu Joanna Żbikowska oraz kierownik Wydziału do Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Bartoszyce Marek Kierzkowski.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. yako #261204 | 89.228.*.* 20 kwi 2011 08:52

    :-)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz