Dzisiaj jest środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

W Kruklankach dziewczęta piszą ikony

2011-03-18 10:26:34 (ost. akt: 2011-03-18 20:37:33)
W Kruklankach dziewczęta piszą ikony

Autor zdjęcia: Teresa Pyniaha

Dziewczęta z parafii grekokatolickiej w Kruklankach p.w. Św. Jozafata uczą się pisać ikony. Używają do tego tradycyjnej techniki, która nie zmieniła się od czasów starożytności. Warsztaty prowadzi siostra Ołena Danuta Mańkut ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Kruklankach.

Uczestniczki zajęć (3 dziewczyny z Zespołu Szkół w Pozezdrzu i 2 z Zespołu Szkół w Kruklankach), wykonały ikonę wzorując się na ikonie Jezusa Chrystusa-Niebiańskim obrazie „Nerukotwornym”, czyli nie wykonanym ręką człowieka. Ikona powstała za czasów nauczania Jezusa i została podarowana przez samego Zbawiciela.

Uczennice poznały historię ikony, rodzaje ikon oraz reguły obowiązujące przy ich pisaniu. Jakie materiały są potrzebne, jak wykonać podobrazie, przygotować podłoże i wykonać rysunek. Jak robi się pozłacanie, w jaki sposób używa się barwników, jak nakłada się światło i kolor.

Praca przy pisaniu ikon wymaga dużej precyzji i skupienia . Pisanie odbywa się według ustalonych przed wiekami reguł. By zrozumieć symbolikę, sens i przesłanie potrzebna jest wiara. Osoba wierząca patrząc na ikonę doznaje przeżyć prawie mistycznych .

To właśnie dlatego ikony "pisze się" a nie "maluje". Podkreśla to bowiem sakralny i liturgiczny charakter ikony.

Według tradycji ikony święci się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu zwaną Niedzielą Prawosławia i właśnie 13-go marca b.r. ikony wykonane przez dziewczęta zostały poświęcone przez proboszcza parafii greckokatolickiej w Kruklankach o. Pawła Starucha oraz o. Włodzimierza Kucaja z Gdańska.

Teresa Pyniaha

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB