Dzisiaj jest wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Grekokatolicy i prawosławni świętują Boże Narodzenie

2017-01-06 15:30:00 (ost. akt: 2017-01-06 15:55:52)
Grekokatolicy i prawosławni świętują Boże Narodzenie

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Grekokatolicy i prawosławni świętują Boże Narodzenie. Na Warmii i Mazurach w rzymskokatolickich Trzech Króli do wigilijnej wieczerzy zasiadło kilkanaście tysięcy wyznawców grekokatolicyzmu i prawosławia. W Polsce kilkaset tysięcy.

Święta Bożego Narodzenia u grekokatolików i prawosławnych przypadają 13 dni po świętach rzymskokatolickich. Skąd ta różnica? Otóż Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim, a Kościół rzymskokatolicki kalendarzem gregoriańskim, który wprowadził w życie papież Grzegorz XIII w 1582.
Do tego czasu chrześcijanie posługiwali się kalendarzem juliańskim, czyli kalendarzem słonecznym wprowadzonym za czasów Juliusza Cezara. Jednak rok tego kalendarza różnił się o 11 minut od astronomicznego. I dlatego, co 128 lat, kalendarz juliański„ tracił ” jeden dzień w stosunku do kalendarza astronomicznego.

Aby to uporządkować, w 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz zwany gregoriańskim, który jest dziś powszechnie stosowany. A że w chwili przyjęcia kalendarza gregoriańskiego różnica między oboma kalendarzami wynosiła 10 dni, to po 4 października 1582 roku przypadł od razu 15 dzień tego miesiąca. Jednak Kościoły wschodnie pozostały przy starym kalendarzu i do dziś ta różnica między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim „ urosła ” do 13 dni.

Nie tylko data świat jest inna, ale też u grekokatolików czy prawosławnych nie ma, np. opłatka, którym wierni Kościoła rzymskokatolickiego przełamują się w Wigilię.

- Jest za to prosfora. To pszenny chleb, który wcześniej został błogosławiony w cerkwi - mówi ks. Jan Hałuszka, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. - Dzielimy się nim, składając sobie życzenia.

Są jeszcze różnice w samej liturgii świąt, ale gdy chodzi o zwyczaje to wszystko jest podobne. Na Wigilii jest 12 potraw, a wśród nich obowiązkowa kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Jest choinka, a pod nią prezenty. Pierwotnie stawiało się snop pszenicy - „dziaducha” (ukr. diduch). Snop symbolizował duchy przodków, a także noworoczny urodzaj, dobrobyt i dolę człowieka.

Po wigilijnej wieczerzy wierni idą do cerkwi, gdzie odbywa się „Powieczeria”, czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. U grekokatolików Święta Bożego Narodzenia trwają 3 dni. Pierwszy (7 stycznia) poświęcony jest Chrystusowi, drugi (8 stycznia) Matce Bożej, a trzeci (9 stycznia) św. Stefanowi, pierwszemu męczennikowi, który oddał życie za Chrystusa. W tym czasie żyjący w naszym regionie Ukraińcy pozdrawiają się: Chrystos Narodywsia! Sławimo Joho! (Chrystus się Urodził! Sławimy Go).
am


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nke #2153094 | 79.185.*.* 6 sty 2017 19:49

  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia bracia i siostry.....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Vela #2152864 | 31.0.*.* 6 sty 2017 16:30

  Wesołych i Radosnych Świąt

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. janek #2152838 | 83.6.*.* 6 sty 2017 16:04

  Wesołych świąt bracia :-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz