Dzisiaj jest niedziela, 24 listopada 2024. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Język polski w ukraińskiej szkole w Bartoszycach

2016-07-26 15:56:00 (ost. akt: 2016-07-27 13:17:00)
Język polski w ukraińskiej szkole w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Specyfiką Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach jest konwersacja w języku ukraińskim, poznawanie tradycji, historii i kultury ukraińskiej, podtrzymywanie i rozwój ukraińskiej tożsamości narodowej, ale dbamy też o wszechstronny rozwój ucznia, m.in. kształcenie umiejętności polonistycznych.

Efektem systematycznej pracy jest wydawanie szkolnej gazetki literackiej „Echo z Dna Serca”, gdzie uczniowie drukują własne publikacje: reportaże, wywiady, wspomnienia, utwory literackie.

Poszczycić możemy się również zajmowaniem czołowych miejsc w wielu konkursach polonistycznych (przedmiotowych, literackich, recytatorskich, poetyckich) na różnych szczeblach, a także osiąganiem wysokich wyników z języka polskiego ze sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego.

W bieżącym roku szkolnym (2015/16) klasa szósta uzyskała 79% - najwyższy wynik w mieście (średnie wyniki – kraj 71%, województwo – 69%, powiat - 69%, miasto – 72%) , co plasuje szkołę w staninie 8 – poziomie bardzo wysokim.

Cieszy również fakt, że od czasu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego z zakresu język polski (od 2012 r.) osiągamy najwyższe wyniki w mieście i powiecie, a także należymy do czołówki w województwie. Odnotowujemy wysoki przyrost wiedzy ucznia, dlatego jesteśmy Szkołą Sukcesu, o czym informują wyniki EWD (Edukacyjnej Wartości Dodanej).

Również w bieżącym roku utrzymaliśmy wysoki poziom egzaminów gimnazjalnych z języka polskiego – 73% nasza szkoła (średni wynik kraj – 69%, województwo - 66%, powiat – 67, miasto – 70%). Wynik zaskoczył uczniów i polonistkę, ponieważ, jak twierdzili sami uczniowie: „Bardzo dużą trudność nam sprawia czytanie lektur, analiza wierszy, gramatyka i pisanie wypracowań”. W takiej sytuacji pozostała benedyktyńska praca i upór nauczyciela, by osiągnąć optymalny wynik.

Puentując, nie jest sztuką z ucznia dobrego uczynić jeszcze lepszego, ale sztuką jest z każdego ucznia słabego zrobić dobrego, a nawet bardzo dobrego. Aby mieć wysoki wynik w mało licznych klasach - wszyscy uczniowie muszą napisać dobrze egzamin. A to nam się udaje dzięki indywidualizacji procesu nauczania oraz konsekwentnej pracy dydaktyka.

Wszystkim naszym absolwentom życzymy spełnienia marzeń, a nauka w nowej szkole niech daje im zadowolenie i dalszy rozwój osobisty.

( DL)
Autorką fotografii jest Roksana Tchórz


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BARTOSZYCE #2091271 | 89.228.*.* 18 paź 2016 12:02

    Bartoszyce są w POLSCE ? Czy na ukrainie ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #2037207 | 81.15.*.* 31 lip 2016 12:14

    Ale w/g skali staninowej to powinna być 7 stanina, a nie 8. Coś jest "nie tak". I podajcie jeszcze ilu uczniów liczyła ta wspomniana szósta klasa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. kik #2034231 | 88.156.*.* 26 lip 2016 22:49

    A polskie w której "staninie"?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz