Dzisiaj jest piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Pożegnaliśmy profesora Michała Łesiowa

2016-07-22 21:46:02 (ost. akt: 2016-07-22 22:20:02)
Pożegnaliśmy profesora Michała Łesiowa

W cerkwi greckokatolickiej w Olsztynie 22 lipca 2016 roku pożegnaliśmy śp. Michała Łesiowa. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki arcybiskup metropolita przemysko-warszawski.

Profesor Michał Łesiów urodził się w 1928 r. we wsi Huta Stara na Tarnopolszczyźnie. Jego ojciec był Ukraińcem, mama Polką. W Galicji w rodzinach mieszkanych, zgodnie jeszcze z austraicką tradycją, synów wychowywano w tradycji ojca, córk matki.
- Tak się złożyło, że już jako mały chłopiec rozmawiałem w dwóch językach - wspominał śp. prof. Łesiów. - Z ojcem i jego rodziną rozmawiałem po ukraińsku. Z mamą po polsku.
J
ego ojciec zginął na froncie w 1945. W następnym roku razem z matką i czterema siostarmi wyjechał do Polski.

Studiował na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, a następnie filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1956 roku rozpoczął pracę w Katedrze Języka Polskiego UMCS. Od tego momentu był nieprzerwanie związany z UMCS, choć wykładał też na wielu innych uczelniach, w tym w Uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Profesor Łesiów specjalizował się w filologii ukraińskiej. Jest autorem ponad 800 publikacji, w tym 8 książek, ponad 400 prac o charakterze naukowym i popularnonaukowym, poświęconych głównie językowi ukraińskiemu i polsko-ukraińskim związkom językowym, oraz kilkuset artykułów publicystycznych.

Przez wiele lat współpracował z Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, prowadząc tam zajęcia dla greckokatolickich kleryków.

Śp profesor Michał Łesiów został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Paweł II przyznał mu Medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Teresa Frąckiewicz #2123453 | 89.68.*.* 29 lis 2016 17:03

    Mądry i wielkiej dobroci Człowiek. Niech Mu ziemia lekką będzie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz