Dzisiaj jest piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie zakłócenia procesji w Przemyślu

2016-07-18 13:25:12 (ost. akt: 2016-07-18 13:58:16)
Podeptana cerkiewna chorągiew

Podeptana cerkiewna chorągiew

Autor zdjęcia: Ihor Horkiv/prostrir.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zbada sprawę zakłócenia uroczystej procesji wiernych cerkwi grekokatolickiej i prawosławnej, upamiętniającej żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej i Ukraińskiej Halickiej Armii, pochowanych na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Pikulicach.

26 czerwca 2016 r. w Przemyślu kilkudziesiąt osób zablokowało trasę przemarszu wiernych cerkwi grekokatolickiej i prawosławnej. Napadli na uczestników procesji i próbowali spalić flagę w barwach narodowych Ukrainy. Pod adresem osób idących w procesji kierowane miały być także groźby karalne, w tym m.in. groźby pozbawienia życia. Całe zdarzenie opisane zostało w artykule pt. „Procesja w Przemyślu. 23 zatrzymanych, 9 z zarzutami”, zamieszczonym w dniu 27 czerwca na portalu www.nowiny24.pl. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła jednocześnie skarga jednego z organizatorów uroczystości, w której pojawiły się zarzuty co do sposobu zabezpieczenia procesji przez Policję.

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu o przedstawienie szczegółowej informacji na temat czynności podejmowanych przez Policję przed i w trakcie procesji. Rzecznik będzie również monitorował toczące się w tej sprawie dochodzenie.

źródło: RPOKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2030214 | 178.235.*.* 20 lip 2016 18:31

    A w mediach...cisza o tym,ciekawe,czy jakby było na..odwrót"...to też byłaby cisza?..przykre..

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)