Dzisiaj jest piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

„Kalinowe Mosty” po raz siódmy

2016-06-05 14:57:29 (ost. akt: 2016-06-05 15:09:54)
 „Kalinowe Mosty” po raz siódmy

W sobotę 04 czerwca rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Programów Telewizyjnych i Radiowych „Kalinowe Mosty”. Pierwszego dnia ponad 40 uczestników z Ukrainy, Polski i Białorusi oddało cześć sojusznikom Polski, żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej, internowanym po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej w Aleksandrowie Kujawskim.

Właśnie tam na Kozackich Mogiłach każdego roku na przełomie maja i czerwca, z inicjatywy władz Aleksandrowa Kujawskiego odbywają się uroczystości upamiętnienia internowanych żołnierzy ukraińskich.

Następnie, do 11 czerwca uczestnicy festiwalu będą przebywać na Warmii i Mazurach. Dziennikarzy z Ukrainy interesuje akcesja Polski do UE i korzyści z niej płynące, reformy samorządów, współistnienie większości i licznych w naszym regionie mniejszości narodowych. Poznając historię naszego regionu ze z dziwieniem dowiedzieli się, że Warmię i Mazury zamieszkuje ponad 60 tysięcy Ukraińców wysiedlonych 69 lat temu ze swojej ojcowizny i ich potomków…

Tradycyjnie już uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim ( 06. 06. 2016 r.). Oficjalne zakończenie festwalu przewidziane jest na 09 czerwca w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Tego dnia o godz. 19.00 odbędzie się wręczenie nagród uczestnikom konkursu odbywającego się w ramach festiwalu. Na konkurs wpłynęło 43 prace telewizyjne i 27 radiowych.

Podczas uroczystości wręczania nagród zaprezentowane zostaną nagrodzone audycje, a następnie wystąpi popularna grupa „Suzirjaczko” z Olsztyna.

Niezmiennymi organizatorami festiwalu „Kalinowe Mosty” są: Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Olsztynie i Rówieńska Obwodowa Kompania Telewizji i Radia. Od czterech lat wspiera ich skutecznie Warmińsko-Mazurski Fundusz Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych w Olsztynie.
sm

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB