Dzisiaj jest wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ukraina: z mapy zniknęło milionowe miasto

2016-05-19 14:50:25 (ost. akt: 2016-05-19 23:07:04)
Ukraina: z mapy zniknęło milionowe miasto

Autor zdjęcia: president.gov.ua/

Ukraińców straszy coraz mniej Leninów, Dzierżyńskich i innych nie świętej pamięci komunistów. W ramach dekomunizacji w ciągu nieco ponad roku na Ukrainie zmieniono nazwy 688 miast i wsi.

W ten czwartek (19.05.2016) zmieniono nazwę największego ukraińskiego miasta, bo podlegała ona dekomunizacji. Liczący milion mieszkańców Dniepropietrowsk nazywa się teraz Dnipro.

Dniepropietrowsk to składanka dwóch nazw: rzeki Dniepr oraz nazwiska działacza bolszewickiego i jednego z organizatorów Wielkiego Głodu na Ukrainie Grigorija Pietrowskiego.

Ukraińskie prawo zakazuje propagandy tak komunizmu, jak i nazizmu oraz ich symboli. W ramach dekomunizacji na Ukrainie zmieniono nazwy tysiecy ulic oraz zniesiono kilkaset komunistycznych pomników. W ramach tej ustawy ze sklepów zniknęło na przykład "Sowieckoje szampanskoje ".

Ukraińska dekomunizacja najwięcej emocji wywołuje w Rosji oraz wśród jej popleczników na Ukranie. - Zapraszam przeciwnków dekomunizacji do Bykowni - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na uroczystościach Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzonych na Ukrainie 15 maja.

Bykownia to największy w Europie cmentarz ofiar rosyjskich komunistów. W latach 1937-1941 rozstrzelano tam 100-120 tys. osób.Głównie Ukraińców, ale też Polaków i przedstawicieli innych narodowości.

- W Bykowni w 1940 roku NKWD rozstrzelało także tysiące polskich oficerów, co było bezpośrednim wynikiem sojuszu Hitlera i Stalina. Bykownia jest wspólną nekropolią Ukraińców i Polaków, ważnym elementem wspólnej pamięci i wspólnej walki z sowieckim totalitaryzmem za wolność naszą i waszą – mówił w Bykowni prezydent Poroszenko.

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni upamiętnia 3435 polskich żołnierzy zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w ramach zbrodni katyńskiej.

oprc. Igor Hrywna

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hm #2052210 | 83.13.*.* 24 sie 2016 13:23

    znikają leniny, dzierżyńskie i inne swołocze, a na ich miejsce przychodzą różnego typu bandery google "Fałszowanie historii ludobójstwa OUN i UPA"

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz