Zwycięstwo Dżamali w konkursie Eurowizji Ukraińcy przyjęli jako wygraną bitwę w wojnie jaka prowadzi z Ukrainą Rosja.
Dżamala (Jamala) wygrała konkurs przepiękną, ale bardzo smutną pieśnią o deportacji krymskich Tatarów zarządzonej przez Stalina w 1944 roku. Opowiada w niej jednak nie tylko dzieje swojego narodu, ale też swoje własne.
Pieśń powstała bowiem dzięki opowieściom jej prababci o deportacji. - Umierały głównie dzieci i starcy. Pociągu nie wolno było zatrzymać. Trupy wyrzucano w czasie jazdy, jak śmieci. Najmłodsza córka babci też zmarła - wspomina jej opowieści Dżamala.
Wysiedleniami kierował między innymi generał NKWD Iwan Sierow, który doświadczenie w takich operacjach zdobył w latach 1940-1941, kiedy to zajmował się przesiedleniem Polaków z Kresów Wschodnich RP.
Sama operacja trwała 3 dni. Pomiędzy 18 a 20 maja 1944 roku wysiedlono z Krymu 180 tysięcy osób, głównie kobiety, dzieci i starców. Deportowani mieli maksymalnie do pół godziny na przygotowanie się do wyjazdu. Nie mogli zabrać ze sobą pieniędzy i żywności.
Dżamala (Susana Dżamaładinowa, Сусанна Джамаладінова, 1983) urodziła się na wygnaniu, w Kirgizji. Ukraina. W 1990 roku jej rodzina powróciła na Krym. Teraz Dżamala mieszka w Kijowie. Jej rodzina pozostała w okupowanym Krymie.
Krym przez wieki był częścią starożytnego Rzymu, potem Bizancjum. W krymskim Chersonezie chrzcił się w 988 roku książę kijowski Włodzimierz Wielki. W średniowieczu Krym zawojowali Tatarzy. Stworzyli tam zależny od Turcji Chanat Krymski. W XV-XVIII wiekach Tatarzy dali się mocno we znaki Rzeczypospolitej. Walki z Tatarami stały się też jednym z ważniejszych składników etosu kozackiego.
W końcu XVIII wieku Krym zajęła Rosja. Tatarzy stanowili wtedy prawie 90% ludności półwyspu. Na skutek napływu osadników, w połowie XIX było ich już tylko 50%, a przed wybuchem I wojny światowej około 30%. Po deportacji 1944 roku na Krymie pozostali tylko pojedynczy Tatarzy.
Ukraina, po odzyskaniu niepodległości, zgodziła się na powrót Tatarów do ojczyzny. Pomiędzy 1989 a 2000 rokiem ilość Tatarów na Krymie wzrosła z 1,6 do 12%. Obecnie półwysep jest okupowany przez Rosję.
W Polsce mieszka około 1,6 tysiąca Tatarów. Najbardziej znanym z nich jest Selim Chazbijewicz, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ciekawostką jest, że z Tatarów pochodził ojciec Henryka Sienkiewicza, który to sportretował ich bardzo niepochlebnie w "Panu Wołodyjowskim".
oprac. Igor Hrywna
Piosenka Droga do domu
TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Poruszajace #1993281 | 83.9.*.* 15 maj 2016 15:35
Jednak czy konwencja Eurowizji jest właściwym miejscem do prezentacji takich utworów?... Poza tym moim zdaniem ten sukces Ukrainy to takie pyrrusowe zwycięstwo.
Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! odpowiedz na ten komentarz