Dzisiaj jest piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Dżamala przypomniała Europie o Krymie

2016-05-15 10:58:39 (ost. akt: 2016-05-15 11:14:53)
Dżamala przypomniała Europie o Krymie

Autor zdjęcia: https://www.instagram.com/p/BFZxxsaPusT/?taken-by=jamalajaaa

Zwycięstwo Dżamali w konkursie Eurowizji Ukraińcy przyjęli jako wygraną bitwę w wojnie jaka prowadzi z Ukrainą Rosja.

Dżamala (Jamala) wygrała konkurs przepiękną, ale bardzo smutną pieśnią o deportacji krymskich Tatarów zarządzonej przez Stalina w 1944 roku. Opowiada w niej jednak nie tylko dzieje swojego narodu, ale też swoje własne.

Pieśń powstała bowiem dzięki opowieściom jej prababci o deportacji. - Umierały głównie dzieci i starcy. Pociągu nie wolno było zatrzymać. Trupy wyrzucano w czasie jazdy, jak śmieci. Najmłodsza córka babci też zmarła - wspomina jej opowieści Dżamala.

Wysiedleniami kierował między innymi generał NKWD Iwan Sierow, który doświadczenie w takich operacjach zdobył w latach 1940-1941, kiedy to zajmował się przesiedleniem Polaków z Kresów Wschodnich RP.

Sama operacja trwała 3 dni. Pomiędzy 18 a 20 maja 1944 roku wysiedlono z Krymu 180 tysięcy osób, głównie kobiety, dzieci i starców. Deportowani mieli maksymalnie do pół godziny na przygotowanie się do wyjazdu. Nie mogli zabrać ze sobą pieniędzy i żywności.

Dżamala (Susana Dżamaładinowa, Сусанна Джамаладінова, 1983) urodziła się na wygnaniu, w Kirgizji. Ukraina. W 1990 roku jej rodzina powróciła na Krym. Teraz Dżamala mieszka w Kijowie. Jej rodzina pozostała w okupowanym Krymie.

Tatarzy Krymscy: Krym przez wieki był częścią starożytnego Rzymu, potem Bizancjum. W krymskim Chersonezie chrzcił się w 988 roku książę kijowski Włodzimierz Wielki. W średniowieczu Krym zawojowali Tatarzy. Stworzyli tam zależny od Turcji Chanat Krymski. W XV-XVIII wiekach Tatarzy dali się mocno we znaki Rzeczypospolitej. Walki z Tatarami stały się też jednym z ważniejszych składników etosu kozackiego.

W końcu XVIII wieku Krym zajęła Rosja. Tatarzy stanowili wtedy prawie 90% ludności półwyspu. Na skutek napływu osadników, w połowie XIX było ich już tylko 50%, a przed wybuchem I wojny światowej około 30%. Po deportacji 1944 roku na Krymie pozostali tylko pojedynczy Tatarzy.

Ukraina, po odzyskaniu niepodległości, zgodziła się na powrót Tatarów do ojczyzny. Pomiędzy 1989 a 2000 rokiem ilość Tatarów na Krymie wzrosła z 1,6 do 12%. Obecnie półwysep jest okupowany przez Rosję.

W Polsce mieszka około 1,6 tysiąca Tatarów. Najbardziej znanym z nich jest Selim Chazbijewicz, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ciekawostką jest, że z Tatarów pochodził ojciec Henryka Sienkiewicza, który to sportretował ich bardzo niepochlebnie w "Panu Wołodyjowskim".


oprac. Igor Hrywna
Piosenka Droga do domu


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Poruszajace #1993281 | 83.9.*.* 15 maj 2016 15:35

    Jednak czy konwencja Eurowizji jest właściwym miejscem do prezentacji takich utworów?... Poza tym moim zdaniem ten sukces Ukrainy to takie pyrrusowe zwycięstwo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz