Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Dzisiaj jest czwartek, 10 kwietnia 2025. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Niedziela Palmowa u grekokatolików i prawosławnych

2016-04-24 19:03:22 (ost. akt: 2016-04-24 20:39:13)
Niedziela Palmowa u grekokatolików i prawosławnych

Autor zdjęcia: BT

Dzisiaj, 24 kwietnia, chrześcijanie wschodniej tradycji obchodzą Niedzielę Palmową, święto o tydzień poprzedzające Wielkanoc.

Grekokatolicy i prawosławni inaczej wyliczają termin świąt Wielkanocnych niż Kościół Rzymskokatolicki. Ci drudzy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (po 21 marca), natomiast Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: Niedziela Wielkanocna ma także wypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej.

W Niedzielę Wielkanocną wierni niosą do cerkwi do poświęcenia palmy przygotowane głównie z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności dusz.

Prócz wierzby dodawane są także gałązki innych, rozkwitających drzew. Własnoręcznie przygotowane palmy znacznie różnią się od tych kupowanych na straganach.

Tę tradycję pielęgnują także wierni greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim.

Bohdan Tchórz


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB