Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Święto Jordanu w Baniach Mazurskich

2011-01-21 12:08:19 (ost. akt: 2011-02-12 21:22:05)
Święto Jordanu w Baniach Mazurskich

Autor zdjęcia: Maciej Witczak

Zgodnie z wielowiekową tradycją, mającą swój początek jeszcze w czasach apostolskich, w dniu 19 stycznia (6 stycznia wg kalendarza juliańskiego) w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego (prawosławnego i greckokatolickiego) obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt – Święto Jordanu (przez Ukraińców zwane również „wodochreszczem”).

Święto to ustanowione zostało na pamiątkę Chrztu Pańskiego w rzece Jordan. Tego dnia w cerkwiach odbywają się bardzo uroczyste liturgie, po których kapłani w otoczeniu wiernych dokonują uroczystego święcenia wody.

19 stycznia także w Baniach Mazurskich wierni tłumnie przybyli do greckokatolickiej Cerkwi Św. Mikołaja, aby od godz. 6 uczestniczyć w tej niezwykle ważnej Liturgii. Wzorem ubiegłego roku, proboszcz parafii o. Paweł Staruch OSBM zaprosił do udziału w tym święcie proboszczów sąsiednich parafii innych obrządków. Tym razem na zaproszenie pozytywnie odpowiedział proboszcz Rzymsko-katolickiej Parafii p.w. Narodzenia NMP w Żabinie – ksiądz Andrzej Domański, który uczestniczył w koncelebrze.


W tym miejscu warto przypomnieć, że zapraszanie do wspólnego odprawienia Mszy w Święto Jordanu, ma w naszym kraju już wieloletnią tradycję. Prócz budowania pozytywnych relacji miedzy sąsiednimi parafiami, tradycja ta ma swoje głębokie uzasadnienie, obchodzonym w dniach 18 – 25 stycznia, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W swoim kazaniu o. Paweł podkreślił jak ważnym dla świata chrześcijańskiego jest Święto Chrztu Pańskiego. Podkreślił jego ekumeniczne znaczenie. Podziękował przy tym księdzu Andrzejowi za wspólne przeżywanie tego Święta.

Po liturgii księża i wierni niosący krzyż i chorągwie w procesji udali się pod krzyż, gdzie ustawione było specjalne naczynie (duża mosiężna kadź) z wodą. Po odmówieniu modlitwy, kapłani wspólnie dokonali poświęcenia wody poprzez cztery gesty: zanurzenie w niej trzech specjalnych, trójramiennych świeczników, błogosławienie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża.

Kolejną czynnością jaką kapłani wykonali było wspólne wypuszczenie białych gołębi i skosztowanie poświęconej wody, którą pokropili wszystkich zgromadzonych pod krzyżem. Następnie każdy z obecnych podchodził do kadzi, aby zaczerpnąć i napić się święconej wody oraz nabrać ją do przyniesionych przez siebie naczyń.
Na zakończenie uroczystości zaśpiewano «Многая Літа»
Maciej Witczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB