Dzisiaj jest niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Jordan w Górowie Iławeckim

2011-01-20 09:22:36
Jordan w Górowie Iławeckim

19 stycznia wierni Kościołów obrządku greckokatolickiego i prawosławnego obchodzili święto Jordanu (Objawienia Pańskiego) podczas którego odbywa się obrzęd święcenia wody na pamiątkę Chrztu Jezusa Chrystusa w rzece Jordan.

Po Liturgii w cerkwiach, o ile jest taka możliwość parafianie procesyjnie, śpiewając kolędy, idą nad rzekę, staw czy jezioro aby wziąć udział w liturgii poświęcenia wody. Kapłani odprawiając nabożeństwo święcą wodę potrójnymi świecami, oddechem i krzyżem. Poświęconą już wodę wierni zabierają do swoich domów aby pokropić nią wszystkie pomieszczenia. Przechowują ją aż do następnego roku, do nowego święta Epifanii.

W Górowie Iławeckim wierni parafii Podwyższenia Krzyża Świętego tradycyjnie idą ulicami miasteczka nad miejscowy staw aby dokonać obrzędu poświęcenia wody. Święcona jest ona w specjalnie na ten czas przygotowanych naczyniach.

Święto Jordanu jest jednym z ważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym wiernych Kościołów Wschodnich i biorą w nim udział także wyznawcy innych obrządków.

Bohdan Tchórz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aro #177316 | 83.9.*.* 23 sty 2011 22:46

  Do gdy byłem mały ....wiesz to co mówisz jest w tym trochę racji i częściowo z tym się zgadzam . Moim zdaniem jakby wkońcu było tak że nasi rządzący ponosiliby kary finansowe za swoje nieudolne rządzenie może by coś się w tych urzędach zmieniło . A tak są bezkarni . Ty jak coś zrobisz w pracy nie tak albo z niej wylatujesz albo czeka cię inna kara . A na nich nie ma bata . Więc dopuki nie będą ludzie którzy piastują publiczne stanowiska ponosic odpowiedzialności za swoje błędy doputy nasz kraj będzie popadał w ruinę i jest to bez rużnicy jakiej narodowości jest osoba piastująca taki urząd . Pozdrawiam serdecznie wszystkich

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gdy byłem mały... #176637 | 81.190.*.* 22 sty 2011 23:37

  widzisz Młody-Ideowy kiedyś Ukraińcy i Polacy mieli wspólnego wroga. Komunę. Teraz są komuniści tylko przefarbowani w SLD i PO i cześć w PiS. Ludzie nie mają wspólnego wroga. PO próbuje zrobić Kaczyńskiego i PiS jako wroga a ukraińcy z górowa poparli PO, choć nie wszyscy. Część ukraińców chce przy PO pokręcić trochę lodów, a w mieście nie ma poprawy. Powstały sitwy, każdy gra na swoje. Kaczyńskiemu przyprawiają rogi by przykryć swoją nieudolność rządzenia i mamy to co mamy tylko w lokalnym wydaniu w Górowie. Dlatego cieszę się ,ze już nie mieszkam tam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Młody-Ideowy #176206 | 213.184.*.* 22 sty 2011 13:39

  heh piękne czasy, ja niestety tylko z opowieści znam. Polacy i Ukraińcy żyli w zgodzie mino trudnej historii, mino złego systemu. To było piękne. Nie to co dzisiaj... Działalność lokalnej sitwy niszczy ludzi, wprowadza zamieszanie. Mam już tego dość!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gdy byłem mały... #175885 | 81.190.*.* 21 sty 2011 23:41

  Pamiętam jak Ukraińcy obchodzili Jordana. Na stawie podczas mrozów (między dopływem do stawu a ulicą Polną) stawiali duży krzyż z lodu a obok blaszaną wannę z poświęconą wodą (taką w jakiej kiedyś kapano dzieci) i modlili się. Chodząc do szkoły widziałem ten krzyż a nawet i ten obrzęd. Tak pamiętam to z dzieciństwa gdy mieszkałem w Górowie. Kiedyś korzystali z naszego kościoła tzn katolickiego. Śp ks. Pacewicz użyczał im kościoła. Mszę mieli chyba wtedy o 13.00 czy coś koło tego. Pamięta ktoś?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz