Dzisiaj jest wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Ukraina: 2 rocznica Majdanu

2016-02-20 10:48:26 (ost. akt: 2016-02-20 12:29:19)
Billboard, jacy postawili Ukraińcy przy granicy z Polską (2015)

Billboard, jacy postawili Ukraińcy przy granicy z Polską (2015)

Autor zdjęcia: Gazeta Giżycka

Kilkoma tysiącami ludzkich istnień zapłaciła przez ostatnie dwa lata Ukraina za pragnienie wolności i chęć uwolnienia się od rosyjskiej dominacji. Wszystko zaczęło się w "czarny czwartek" 20 lutego 2013 roku na kijowskim Majdanie.

Protesty na Ukrainie zaczęły się, kiedy prorosyjski prezyden Wiktor Janykowycz, oficjalnie odrzucił mozliwość zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską. Na ulice Kijowa najpierw wyszli studenci. Potem dołączyli do nich inni. W końcu powstała prawie cała Ukraina. Centrum oporu był kijowski Majdan. 20 lutego wydano rozkaz, by zacząć strzelać do pokojowych demonstrantów. Tego dnia na Majdanie zginęło 75 osób. To był początek końca Janukowicza, który wkrótce potem zbiegł do Rosji.

Był to jednocześnie symboliczny początek wojny z Rosją, która dzisiaj okupuje Krym i nadal wysyła na wschodnia Ukrainę swoich najemników.

Ukraińcy za swoja wolność zapłacili i płaca nadal straszliwą cenę. Od rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy zginęło około 7 tysięcy cywilów. W walkach z rosyjskimi najemnikami zginęło ponad 2 tysiące ukraińskich żołnierzy.

Warto przy okazji przypomnieć, że przeciwko rosyjskiemu panowaniu powstali wtedy nie tylko Ukraińcy. O wolność Ukrainy walczyli i ginęli też Polacy, obywatele Ukrainy. 20 lutego na Majdanie zginęło dwóch Polakow, obywateli Ukrainy.

Polacy giną za wolną Ukrainę

Bohaterowie nie umierają

Ostatni bój Polaka z rosyjskimi terrorsytami

Witalij Mioduszewski zginął, żebyśmy mogli spać spokojnie

Polak, ja cię zarżnę

Białoruska grupa Lapis Trubieckoj: Woiny swietaTaraka (Polska): Podaj rękę UkrainieBrat za Brata. Wolna Ukraina (Kozak System feat. Enej i Maleo Reggae Rockers)Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1936349 | 89.228.*.* 20 lut 2016 12:31

    Ukraińcy!Dacie radę. na pohyubel moskalom

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)