Jubileusz parafii skłania do podsumowania i rozmyślań. Jest to święto całej wspólnoty parafialnej, obdarzonej wielką wiarą w Boga. Bez tego nie powstałaby tak wspaniała świątynia.
W sobotę 20 czerwca w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie miała miejsce podniosła uroczystość. W tym dniu obchodzono 25-lecie istnienia parafii pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego. We mszy wzięli udział biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz, księża greckokatoliccy, ojcowie bazylianie, siostry bazylianki oraz siostry służebnice.
Spośród zaproszonych gości obecni byli duchowni rzymskokatoliccy oraz przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego z ks. bp Rudolfem Bażanowskim na czele. Władze samorządowe reprezentowali: starosta powiatu kętrzyńskiego Ryszard Niedziółka, przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Popławski, wiceburmistrz Kętrzyna Damian Nietrzeba, wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski oraz sekretarz Gminy Barciany Anna Tereszko.
W swoim kazaniu bp Eugeniusz Popowicz podkreślił, że jubileusz parafii skłania do podsumowania i rozmyślań. Jest to święto całej wspólnoty parafialnej, obdarzonej wielką wiarą w Boga. Bez tego nie powstałaby tak wspaniała świątynia. Zachęcał wiernych do kierowania się w życiu wartościami chrześcijańskimi. Biskup złożył podziękowania, byłemu proboszczowi parafii ewangelicko-augsburskiej w Kętrzynie, Rudolfowi Bażanowskiemu za udostępnienie grekokatolikom świątyni w pierwszych latach powstawania parafii.
Podziękował również wszystkim wiernym za determinację, ofiarność i trud w wznoszeniu kościoła. Wyraził też wdzięczność wszystkim poprzednim proboszczom kętrzyńskiej parafii – ojcom bazylianom Tymoteuszowi Feszowi, Julianowi Kowalowi oraz Pawłowi Staruchowi, za wysiłek wniesiony w jej funkcjonowanie i rozwój. Na ręce proboszcza parafii o. Mikołaja Kozickiego, bp Popowicz wręczył błogosławieństwo od metropolity abp Jana Martyniaka.
Następnie odbyło się poświęcenie ikony Matki Boskiej i fresków. W imieniu władz miasta Damian Nietrzeba odczytał pismo od burmistrza Krzysztofa Hećmana, w którym życzył proboszczowi oraz wszystkim parafianom nadziei, miłości oraz pomyślnej kontynuacji rozpoczętego dzieła. Reprezentująca wójta Gminy Barciany Anna Tereszko również życzyła całej wspólnocie wielu łask, wytrwałości i radości.
Ze swojej strony proboszcz kętrzyńskiej parafii o. Mikołaj Kozicki OSBM wraz z przedstawicielami rady parafialnej podziękował biskupom, duchownym, zaproszonym gościom oraz wiernym za przybycie i udział w uroczystości. Wyraził wdzięczność władzom samorządowym za przychylność, wsparcie i współpracę.
Na zakończenie - z programem artystycznym o charakterze religijnym - wystąpiły dzieci z punktu nauczania języka ukraińskiego.
as
Na zakończenie - z programem artystycznym o charakterze religijnym - wystąpiły dzieci z punktu nauczania języka ukraińskiego.
as
Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając "
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Historia greckokatolickiej parafii w Kętrzynie
Do powstania parafii przyczynili się ojcowie bazylianie, a w szczególności o. Teodozjusz Janków oraz o. Wasyl Medwit.
31.12.1989 r. - pierwsza msza święta w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Kętrzynie
12.07.1992 r. - poświęcenie ziemi przeznaczonej pod budowę świątyni oraz krzyża
12.01.1993 r. - powołanie Komitetu Budowy Cerkwi w skład którego weszli m. in.: Włodzimierz Podgórski, Roman Kluczkowski, Eugeniusz Ogrodnik, Włodzimierz Sachryń, Emilian Brewka, Andrzej Drozd, Jan Ożański, Włodzimierz Kosowski oraz Bohdan Panas
04.09.1993 r. - wizyta ambasadora Ukrainy w Polsce Hennadija Udowenki na miejscu budowy
07.01. 1997 r. - pierwsze Boże Narodzenie w nowo zbudowanej świątyni; autorem projektu był inż. arch. Jacek Mermon z Przemyśla
11.10.1997 r. - dokonanie przez metropolitę przemysko-warszawskiego Jana Martyniaka konsekracji cerkwi pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego; w uroczystości uczestniczył ambasador Ukrainy w Polsce Petro Saradczuk
08.05.1999 r. wizyta ambasadora Ukrainy w Polsce Dmytra Pawłyczka
14.01.2000 r. poświęcenie ikonostasu
19.08.2005 r. poświęcenie dzwonnicy
01.11.2006 r. podświetlenie świątyni
Lata 2007 – 2015 porządkowanie terenu w pobliżu cerkwi, zakup ikon i wykonanie malowideł
Proboszczowie
. grudzień 1989 r. - sierpień 1996 r. - o. Tymoteusz Fesz OSBM
. sierpień 1996 r. - marzec 2001 r. - o. Julian Kowal OSBM
. marzec 2001 r. - wrzesień 2009 r. - o. Paweł Staruch OSBM
. grudzień 1989 r. - sierpień 1996 r. - o. Tymoteusz Fesz OSBM
. sierpień 1996 r. - marzec 2001 r. - o. Julian Kowal OSBM
. marzec 2001 r. - wrzesień 2009 r. - o. Paweł Staruch OSBM
Z dniem 1 października 2009 r. obowiązki proboszcza kętrzyńskiej parafii przejął o. Mikołaj Kozicki OSBM.
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
tobin #1759869 | 88.70.*.* 22 cze 2015 03:52
Pamietam,gdy Ukraincy nie mieli jeszcze pomieszczenia aby odprawiac swe nabozenstwa i zwocili sie do rzymskich katolikow o udostepnienie katolickiej swiatyni.Jednak ci odmowili.Owczesny proboszcz ewangelicki R.Bazanowski udostepnil swiatynie ewangelicka bracim Ukraicom,aby ci mogli godnie odprawiac nabozenstwa.
Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)