Dzisiaj jest wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Ukraina żegna się z sierpem i młotem. Co się stanie z Dnipro Dnipropetrowsk?

2015-06-07 16:53:21 (ost. akt: 2015-06-07 17:40:57)
Ukraina żegna się z sierpem i młotem. Co się stanie z Dnipro Dnipropetrowsk?

Autor zdjęcia: http://www.memory.gov.ua/

Na Ukrainie trwa konsekwentne oczyszczanie przestrzeni publicznej z symboliki komunistycznej. Dotknie to także rewelację ostatnich rozgrywek Ligi Europejskiej, klub Dnipro Dnipropetrowsk.

Dekomunizację na Ukrainie podzielono na kilka części. Zgodnie z niedawno uchwalonym prawem na Ukrainie z przestrzeni publicznej ma zniknąć symbolika związana z systemem komunistycznym (drobne wyjątki przewidziano np. dla komunistów, którzy zasłużyli się dla kultury ukraińskiej). O ile komunistyczne pomniki Ukraińcy znosili nie czekając na oficjalną dekomunizację, to żywiołowo nie można już jednak zmieniać nazw miast czy wsi.
Teraz własnie przyszedł czas i na to. Zgodnie z prawem dekomunizacji podlegają nazwy 22 miast i 44 wsi miejskiego typu (miejscowości o statusie pośrednim między wsią i miastem, liczące 5-10 tys. mieszkańców). Lista wsi zostanie opublikowana później.
Teraz ich mieszkańcy mają czas do 21 listopada 2015 roku aby wybrać sobie nową nazwę. Potem w ciągu 3 miesięcy ukraiński parlament podejmie w tej sparwie ostateczną decyzję.
Wśród miast, które znikną z map są dwa duże. To liczący ponad 200 tysięcy Kirowohrad (Sergiej Kirow 1886-1934, działacz bolszewicki zastrzelony w niejasnych okolicznościach w Leningradzie) i Dnipropetrowska. To liczące ponad milion mieszkańców, trzeciego pod względem wielkości miasta Ukrainy.
Nazwa miasta składa się ze słowa "Dniepr" i "Petrowski". Nazwano je tak w 1926 roku.

Hryhorij Petrowski (1878- 1958 ) był sowieckim aparatczykiem. W latach 1919-1938 przewodniczył Wszechukraińskiemu Komitetowi Wykonawczemu Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (odpowiednik głowy państwa). Jest współodpowiedzialny za Hołodomor na Ukrainie.
Jak będzie nazwywał się za kilka miesięcy Dnipropetrowsk na razie nie wiadomo. Stąd nie wiadom też, jaka nazwę przyjmie Dnipro Dnipropetrowsk. Na razie najbardziej popularna nazwa do po prostu Dnipro oraz Siczesław (Chwała Siczy).

W ramach dekomunizacji:: do 21 czerwca 2015 roku wszystkie firmy i instytucje muszą pozbyć się w swoich nazwach nazwisk działaczy komunistycznych oraz nazw w jakikolwiek sposób związanych z ideologią komunistyczną
do 21 listopada taka symbolika musi zniknąć z oznaczeń na towarach, dotyczy to także symbolu sierpa i młota
do 21 listopada 2015 roku maja zostać zdemontowane wszystkie pomniki postawione działaczom komunistycznym
do 21 lutego 2106 roku mają zostać zmieniona nazwy miast, ulic, placów i innych obiektów, którym nadano nazwy odnoszące się do ideologii komunistycznej oraz nazwisk działaczy komunistycznych


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polon64 #1790258 | 83.31.*.* 7 sie 2015 16:37

    tylo dzięki tym symbola które chcecie likwidować istniejecie w tych granicach.Durnie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Czuprynka #1752452 | 31.6.*.* 11 cze 2015 22:39

    Za to przybywa pomników bandziorowców i wprowadzany jest kult upa. W szkołach, zamiast pionierów tworzony jest banderjugend. Likwiduje się ślady polskości, a Polacy boją się przyznać do swej narodowości. Hańba usrainie! Stefek bandziora kaput!

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz