Dużo wierszy współczesnych ukraińskich autorów, spora liczba uczestników i wysoki poziom przygotowania recytatorów – tak można podsumować V Ogólnopolski a XI Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poznaj nasz Kraj”, który odbywa się cyklicznie w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.
Popularyzacja ukraińskiej poezji wśród polskiej społeczności Warmii i Mazur to główny cel konkursu pn. „Poznaj nasz Kraj", który w tym roku odbył się 15 maja. Chętnych do deklamacji nigdy nie brakuje - zarówno wśród młodych Polaków, jaki i Ukraińców. Tak było i tym razem.
Dyrektor placówki, Lubomira Tchórz, dokonała uroczystego otwarcia konkursu i serdecznie przywitała wszystkich, którzy zawitali na ulicę Leśną. Pierwszy raz w historii konkursu obecny był nowo wybrany burmistrz miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski, który życzył powodzenia wszystkim młodym recytatorom. Do szkoły zawitała również wizytator Teresa Bednarz, która odczytała list Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie - Grażyny Przasnyskiej. Zaznaczyła ona, że konkurs jest również wspaniałą okazją do promocji szkoły i jej osiągnięć.
Poetyckie zmagania zostały poprzedzone występem artystycznym dumy ukraińskiej szkoły - trio „Wesełynka”, działające już od 8 lat pod kierunkiem Natalii Szełest. Dziewczęta zaprezentowały kilka utworów muzycznych w języku ukraińskim. Następnie rozpoczęły się popisy krasomówcze recytatorów, którzy zaprezentowali się również „śpiewająco”, co potwierdziła Barbara Królikowska-Wunderlich, Regionalny Mistrz Mowy Polskiej.
- Tegoroczny konkurs miał wysoki poziom – podkreśla Barbara Królikowska-Wunderlich. – Właściwie za każdym razem mówimy o tym w komisji, że coraz więcej uczestników przychodzi świadomych tego, co recytują. Mimo że była grupa nowych uczniów, to zaprezentowali oni raz – umiejętności, dwa – znajomość tekstów, i to tekstów współczesnych z poezji ukraińskiej, która nie jest łatwa, zwłaszcza dla młodych odbiorców – konstatuje przewodnicząca komisji.
Gimnazjaliści, bo do nich adresowany jest ten konkurs, tradycyjnie wybierali wiersze ukraińskich wieszczy narodowych, takich jak: Taras Szewczenko, Iwan Franko czy Łesia Ukrainka. Cieszy również fakt, że młodzież coraz częściej sięga do poezji współczesnej i autorów mniej znanych. Obok bardzo popularnej na Ukrainie Oksany Zabużko czy Liny Kostenko, znalazła się również twórczość bardzo młodych poetów, takich jak Ołeksija Czupy i jego poetycki komentarz współczesnych tragicznych wydarzeń na Ukrainie - „Donbas resistance ‘14”.
- W związku z wielokulturowością naszego regionu, konkurs pn. „Poznaj nasz Kraj” ma na celu zapoznanie polskich odbiorców z obrazem poezji ukraińskiej – mówi Danuta Rohun, inicjatorka oraz koordynatorka przedsięwzięcia.
– Stwarzamy uczniom możliwość prezentacji utworów literackich poetów ukraińskich w tłumaczeniu na język polski.
Komisja wyłoniła 9 laureatów, a wśród nich znaleźli się: Joanna Pich, Laura Brakoniecka, Paulina Wieliczko, Gabriela Ligman, Marika Tchórz, Jakub Lis, Igor Maciopa, Maria Matanowska.
Najlepszym z najlepszych okazał się Andrzej Osypowycz, który zaprezentował refleksyjny wiersz „Przechodzień” - pióra Wasyla Symonenki – niezwykle utalentowanego poety oraz działacza ukraińskiego oporu, oddanego swojemu narodowi, co, niestety, przypłacił życiem.
Wyróżnienia zdobyli: Magdalena Mich, Klaudia Mierzejewska, Maria Predko, Klaudia Sołtys, Aleksandra Pieńkawa, Karolina Siedlecka, Mariana Dovirak, Gabriela Mróz, Anna Gasinowicz.
Przedsięwzięcie odbyło się pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, przy wsparciu organizatorów: Stowarzyszenia „Kałyna” i Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach. Natomiast współorganizatorem konkursu był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Należy podkreślić, iż przedsięwzięcie jest jednym z działań „Spotkań poetycko-teatralnych 2015”, realizowanych w ramach zadań publicznych Urzędu Miasta Bartoszyce.
Wielki ukłon należy się organizatorom, uczestnikom, ale przede wszystkim nauczycielom, którzy każdego roku entuzjastycznie pracują ze swoimi uczniami, aby osiągali oni jak najwyższe rezultaty. Trzeba zaznaczyć, że wymaga to dodatkowej, pozalekcyjnej pracy uczniów, jak i nauczycieli.
W tym roku swoją obecnością zaszczyciły organizatorów takie oto szkoły: Zespół Szkół z UJN w Górowie Iławeckim, Zespół Szkół nr 1 w Bartoszycach, Gimnazjum w Bisztynku, Gimnazjum Publiczne w Pieniężnie, Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim, Gimnazjum nr 2 w Bartoszycach, Gimnazjum w Kinkajmach, Gimnazjum nr 1 w Srokowie, Gimnazjum w Barcianach oraz, oczywiście, uczestnicy ze szkoły organizatora – bartoszyckiej ukraińskiej szkoły. Łącznie prawie 40 młodych miłośników deklamacji.
Konkurs pn. „Poznaj nasz Kraj” to swoiste spotkanie ze światem ukraińskiej myśli poetyckiej. Idea organizacji konkursu w języku polskim jest bardzo ciekawa, albowiem poszerza ona grono odbiorców ukraińskiej kultury, a być może, w przyszłości, zachęci również uczniów do samodzielnego podejmowania się tłumaczeń, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju polsko-ukraińskich stosunków kulturalnych.
Duża liczba recytatorów z różnych zakątków naszego województwa jest dowodem na to, że warto podejmować tego rodzaju przedsięwzięcia.
Roksana Tchórz
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna[/quote]
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Hades #1746954 | 31.135.*.* 3 cze 2015 11:22
Coś ostatnio słabo ta gadzinówka pluje jadem i nienawiścią na ruskich oczywiście według zaleceń i europejskich wartości i miłości. jestem wręcz rozczarowany że nie mam się z czego pośmiać. żadnych popłu czyn już nie wymyślicie no weźcie...
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz