Dzisiaj jest niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Ukraina pamięta o ofiarach Wielkiego Głodu

2010-11-27 13:33:45 (ost. akt: 2010-11-27 13:48:26)
Ukraina pamięta o ofiarach Wielkiego Głodu

Kilka milionów ludzi zginęło na Ukrainie w czasie wywołanego przez komunistów sztucznego głodu. 27 listopada Ukraińcy wspominają Wielki Głód lat 1932-1933.

Po opanowaniu Ukrainy przez sowietów przez krótki okres czasu prowadzono tam tzw. politykę ukrainizacji. Język ukraiński zyskał wtedy status języka urzędowego. Wkrótce jednak przystąpiono do walki ze wszystkim co ukraińskie, w tym z ukraińskimi komunistami, którzy poważnie traktowali suwerenność sowieckiej Ukrainy.

Rosyjscy komuniści uznali, że główna bazą "ukraińskiego nacjonalizmu" jest ukraińska wieś. Dlatego postanowiono zniszczyć fizycznie tradycyjną ukraińska wieś. Wykorzystano do tego kolektywizację. Chłopom nie wolno było zachować dla siebie żadnego zboża. Każde znalezione u chłopów zboże było rekwirowane. Wprowadzono zakaz opuszczania przez nich rodzinnych wsi.

W sierpniu 1932 roku wprowadzono specjalny dekret, który za zerwanie 5 kłosów zboża z kołchozowych (spółdzielczych) pól przewidywał od 10 lat łagru do kary śmierci.

Według szacunków z głodu na Ukrainie zmarło wtedy 6 7 milionów ludzi. Byli wśród nich również polscy chłopi zamieszkujący miedzy innymi okolice Winnicy i Żytomierza.

Za ludobójstwo Wielki Głód uznało kilkadziesiąt państw, w tym Polska.

Ukrainiec z Braniewa



Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotr #143675 | 78.155.*.* 12 gru 2010 20:26

  Tego nie może pojąć mój umysł, co człowiek może (...) drugiemu człowiekowi.I komu to przynosiło "korzyść" ? Niepojęte ... Ofiarom ludobójstwa -Wieczny Odpoczynek racz daj Panie.Niech Odpoczywają w Pokoju ....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ość #142623 | 79.191.*.* 11 gru 2010 13:20

  Coś co na temat Ukrainy znalazłem w książce W. Uszkujnika pt. PARADOKSY HISTORII (Tajna historia Europy i Świata) Oficyna Niezawisłej Polski Warszawa - Chicago 2007, ISBN 83-85143-09-2. Oto cytat ze strony 30-31: ""Drugim widocznie dziełem "chana" (po zamordowaniu rytualnym carskiej rodziny w Jokaterynburgu - przypis Ość) było wyniszczenie najlepszej części południowo-rosyjskiego (ukraińskiego) chłopstwa, przeprowadzone pod pretekstem "rozkułaczenia". Rezultatem tego był straszliwy głód i śmierć milionów ludzi. (Ukraińców-Ość) Podpis "chana" pod przedsięwzięciem można wyjaśnić tylko tym, że jako rytualna ofiara ten pogrom Ukrainy był spóźnioną o całe tysiąclecie zemstą Chazarów, których książę Świętosław tak okrutnie rozgromił. Było to spełnienie zemsty na odwiecznym wrogu."" I jeszcze co ze strony 26: ""Kaganowicz był jednym z nielicznych komunistów Żydów, który nigdy nie zmienił swojego rodowego nazwiska, składającego się z dwóch części: Kagan, tj. "chazarski chan" i przyrostka - owicz, oznaczającego pochodzenie, jak na przykład Rurykowicz. Innymi słowy - i bez żadnej wątpliwości - Łazar Kaganowicz był w prostej linii następcą tj. męskim potomkiem ostatnich chanów chazarskich i "zgodnie z prawem" otrzymał władzę pod przykrywką stanowiska Sekretarza Partii."" Uczcie się Ukraińcy prawdziwej historii bo ona kształtuje przyszłość i nie obwiniajcie za swoją tragedię narodów które wcale nie mniej ucierpiały od Was z powodu zapędów żydomasonerii. Narody słowiański muszą się trzymać razem!!! bo jesteśmy w jednej cywilizacji łacińskiej w której etyka powinna stać i stoi ponad prawem i nasza mentalność, dusza, nie pasuje ani do cywilizacji bizantyjskiej, ani do broń Panie Boże żydowskiej, ani do turańskiej, arabskiej, bramińskiej czy chińskiej, która jest antropolatryczna i bezetyczna. Pamiętać trzeba jeszcze, że za ludźmi ze świecznika władzy stoją w cieniu osoby które nimi sterują, i nie mają ci manipulanci na uwadze naszego dobra i naszych losów. My ich nie interesujemy jako narody i ludzie. Otwórzcie OCZY!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ość #142359 | 79.191.*.* 11 gru 2010 01:09

  Masowe ludobójstwo rozpoczęło się wiosną 1943 roku na Wołyniu, potem przeniosło się na Polesie i do Małopolski Wschodniej, a w końcu do dzisiejszych województw lubelskiego i rzeszowskiego. Zabijanie naszych rodaków trwało, różnym nasileniem, aż do zakończenia operacji „Wisła”, czyli do roku 1947. Ale mordy w dawnych województwach wschodnich, które znalazły się w granicach Związku Sowieckiego, zdarzały się jeszcze w latach 50-tych i 60-tych. Wszystkich ofiar tego ludobójstwa nie sposób dziś policzyć, co jest bardzo wygodne dla tych, którzy chcą ukryć prawdę. Wielu sprawców żyje do dziś wygodnie na Zachodzie. Czasem „papiery” pomordowanych Polaków służyły mordercom, mówiącym przecież po polsku, do urządzenia sobie życia, wyłudzania świadczeń w Polsce i na Zachodzie. Dla wielu oprawców właśnie znienawidzone polskie obywatelstwo stało się przepustką do wolności i bezkarności. Należy też podkreślić, że wielu ukraińskich mieszańców II RP w mordach nie uczestniczyło i nawet pod presją nie chciało mordować swych polskich sąsiadów lub krewnych. Za odmowę uczestniczenia w zbrodni, czy wstąpienia do UPA groziła im okrutna śmierć z ręki istniejącej w ramach UPA „Służby Bezpeky”. OUN i UPA często zmuszały Ukraińców do zabijania swych polskich współmałżonków i dzieci zrodzone z tych związków. Fakt ten, jak i wyrafinowanie okrutny sposób mordowania, niewyobrażalne tortury, jakie zadawano ofiarom przed śmiercią, każe postawić kresową zagładę na równi z najokrutniejszymi przykładami barbarzyństwa w dziejach ludzkości. Wiktor Poliszczuk (Ukrainiec) pochylając się nad tą zbrodnią, zwraca uwagę na jej niskie pobudki. Twierdzi, że jeżeli OUN Bandery chciała wykorzystać konflikt niemiecko - rosyjski do zbudowania państwa ukraińskiego, to od połowy 1943 r., gdy przegrana Niemiec była już tylko kwestią czasu, a nadzieja na choćby namiastkę ukraińskiej samodzielności państwowej upadła, rozpoczęcie masowej eksterminacji ludności polskiej straciło jakikolwiek sens usprawiedliwiony politycznie. Nasilenie tej akcji w przededniu wkroczenia Armii Czerwonej ujawnia intencje OUN – UPA zawarte w lapidarnym określeniu „Ukrainy nie będzie, ale i Polaków tutaj nie będzie”. Zbrodnia ta wyczerpywała wszystkie znamiona zbrodni nieprzedawnialnej, podjętej z najniższych pobudek, w oparciu o zbrodniczą faszystowską i rasistowską ideologię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Młody-Ideowy #142195 | 83.9.*.* 10 gru 2010 21:38

  ośc brawo za znajomość historii i za świadomość o co w tym wszystkim na prawdę chodzi! Walczmy o prawdę o Wołyniu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do oscia . #141930 | 212.45.*.* 10 gru 2010 18:00

  widzę że biegaż po tych tematach i kumasz czacze . ale nie wiem czy wiesz czym akurat były protokoły mędrców syjonu i kto na nich sie opierał ? to właśnie na tych protokołach opierają się skrajnie prawicowe partie i wiekszośc skinheadów . Pod wpływem tych protokołów zostało stworzone dzieło Hitlera ..mein kampf ... a najleprze co ci powiem że w słynnym polskim radiu Maryja dziękuje się wiernym za przeczytanie właśnie protokołów i wiesz jak to usłyszałem rozwaliłem babce radio bo tam już całkowiecie brednie opowiadaja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Ość #141131 | 79.191.*.* 9 gru 2010 23:02

  Co tu dalej polemizować Szkoda słów. Statystyki mówią, że od czasu wywołania przez żydów rewolucji w Rosji do połowy lat 50-tych zginęło przez żydowskich oprawców około 70 milionów ludzi. Słowian. Rosjan, Polaków, Ukraińców i innych. Już wtedy chodziło im o zawładnięciem światem i cały czas do tego dążą. Dla nich nie liczą się goje. To władcy świata. Poczytajcie talmud, protokoły mędrców syjonu a zobaczycie co nas czeka jak się nie obudzimy. Macie tutaj próbkę ich podejścia do ludzi nie żydów: „Nasza rasa jest Rasą Panów. Jesteśmy świętymi bogami na tej planecie. Różnimy się od niższych ras tak, jak one od insektów. Faktycznie, porównując do naszej rasy, inne rasy to bestie i zwierzęta, bydło w najlepszym wypadku. Inne rasy są uważane za ludzkie odchody. Naszym przeznaczeniem jest sprawowanie władzy nad niższymi rasami. Nasze ziemskie królestwo będzie rządzone przez naszego przywódcę za pomocą żelaznej pięści. Masy będą lizać nasze stopy i służyć nam jako nasi niewolnicy.” - Menachem Begin, premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. Młody-Ideowy #141057 | 83.9.*.* 9 gru 2010 22:07

  Winni Wielkiemu głodowi są Sowieci. Jednak Ukraińcy nie wyciągnęli żadnych wniosków. Przynajmniej tego nie okazują bo Ukrainie nadal bardzo daleko do zachodu i do normalności. Tylko Ukraińcy w Polsce są bardzo przewrażliwieni na temat "wolnej Ukrainy". Skoro Sycz i "ekipa" deklarują taki patriotyzm to dlaczego nie pojadą na Ukrainę i tam nie wprowadzają swoich pomysłów w życie, a zamiast tego budują prywatne imperium za kasę Polaków w Polsce?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. Ość #134246 | 83.24.*.* 3 gru 2010 23:43

  Świętych nie ma. Z całą pewnością. Miałam niedawno telefon z Niemiec gdzie przypomniał mi ktoś z tamtej strony o ok 50.000 ludzi zamordowanych na Woli w Warszawie pod koniec powstania. Powiedziano, że to robili w większości Ukraińcy. odpowiedziałem, że tak. Ale w niemieckich mundurach. Żołnierze 3 pułku Kozaków Jakuba Bondarenki. I Niemka się wyłączyła. I taka jest prawda. Więc po co wtrącać akcję Wisła i pleść bzdury o kolaboracjach. Poza tym wiadomo, jeśli chodzi o akcję Wisła, że wtedy wszelkie stanowiska decyzyjne w UB i NKWD obsadzali Żydzi i oni decydowali co i jak. Dzięki tej akcji nastał spokój jaki taki i koniec Wszych mordów na cywilnej ludności. A wysiedleńcy Wasi odnaleźli w Polsce niezłe warunki do życia. Nie traktujemy Was źle. I jeszcze coś. O wielkim głodzie na Ukrainie zadecydowali Żydzi i o prawie 5 kłosów też. A ja natomiast nie znam przypadków święcenia polakom toporów do mordowania ludzi przez polskich duchownych, ucinania zgwałconym kobietom piersi, przecpiłowywania ich piłami czy wieszania niemowlaków na jelitach wyprutych z brzuchów ich matek. Mam zdjęcia i są wypowiedzi świadka na przykład, jak polskiego niemowlaka podrzucali Banderowcy i nadziewali na bagnety mówiąc, że uczą latać polskiego orła. Piszą o tym nawet ukraińscy historycy. Poliszczuk na przykład. Więc przestańmy się licytować kto co i jak. U nas w Polsce krzywda Wam się nie dzieje i uszanujcie to. Trzeba wszystko robić, żeby tamte czasy nie powtórzyły się. Ani Nam ani Wam to nie jest potrzebne. Więc sznujmy się. W historii każdego narodu były waśnie i przepychanki. Walki o władzę i wpływy. Świętych nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. do ościa #133820 | 212.45.*.* 3 gru 2010 20:32

  za tamte lata niech odpowiadają ci co to robili to popierwsze bo nie wszystkich można wrzucic do jednego gara . a po drugie to tak naprawdę nikt nie wie co tam się wydażyło wołyń to była jedna wielka przebieranka i wezcie sobie wszyscuy to do głowy że położenie wołynia było zawsze strategicznym miejscem walk od kazimierza wielkiego poczowszy skończywszy na drugiej wojnie światowej . A po trzecie to kiedy w końcu polacy przyznają się wkońcu do swoich błędów nie będę tu pisał o bestialskich mordach na innych narodach ale macie bardzo ich wiele na swoim sumieniu i niech mi nikt nie wciska kitu że polskie podziemia w czasie drugiej wojny nie współpracowały z gestapo i nie robiły tego samego co naziści kiedyś ktoś rozliczy polaków za przymósowe przesiedlenia niemców a także za bestialska akcję Wisła a po czwarte nie jakbyś zajrzał dokladniej do histori to byś wiedział kto chciał na silę spolszczyc ukraińców i inne narody zamieszkujace wołyń i była to szlachta polska . Dlaczego wydażyło się powstanie ukraińskich kozaków przeciwko szlachcie ? i tak od setek lat to trwało a represje na ukraińcach nasiliły sie przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej . Ja tu nie chcem nikogo bronic czy obrażacz ale naprawdę ludzie zajżyjcie wgłąb historii i poczytajcie jak było a nie pokazujecie tylko to jak byście chcieli żeby was widziano jacy to polacy ciągle i z każdej strony byli bici mordowani i katowani a sami są święci tylko na piedestał . Ludzie opanujcie się trocę mamy 21wiek .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 10. Ość #133330 | 79.191.*.* 3 gru 2010 17:21

  A może tutaj ktoś zerknie? Na te linki poniżej. To tylko namiastka ukraińskiego bestialstwa na Polakach. Mam wiele fotografii i dokumentów tylko nie mam jak ich tutaj zamieścić. Mam też dokumenty które mówią o ratowaniu Polaków przez Niemców z rąk bestialców spod znaku OUN i UPA. Czy my Polacy odpłacamy się Wam tym samym? Zapamiętajcie to sobie. Żyjecie wśród nas, kształcicie się i jesteście bezpieczni. Żaden Polak Was nie prześladuje. Może więc czas na wyznanie win i przeproszenie? Powinniśmy żyć obok siebie jak normalne narody słowieńskie w zgodzie i szacunku dla siebie, bo mamy wspólnego wroga w mycce. http://www.facebook.com/photo.ph p?fbid=166012166762947&set=a.16600951342 9879.41122.166004746763689 http://www.f acebook.com/photo.php?fbid=1660121534296 15&set=a.166009513429879.41122.166004746 763689 http://www.facebook.com/photo.ph p?fbid=166009516763212&set=a.16600951342 9879.41122.166004746763689

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 11. ...... #126700 | 212.45.*.* 29 lis 2010 19:43

  Ludzie ale wy macie problem ? polecam wszystkim dokładne zapoznanie się z historią a dopiero potem wypowiadac się na temat . Nic nie słychac tylko jakiego to mordu dokonali ukraińcy na wołyniu . A może tak głębiej i trochę jeszcze w stecz i od czego to się zaczeło ? A może tak rok 1938 i co tam wyrabiał ówczesny wojewoda NOWAK? kto kogo zaczął mordowac i zmószc do wyrzekania się wszystkiego co ukraińskie? to wyście rozpoczeli tę brutalna walke tylko że nikt o tym nie mówi bo pamiętacie tylko wszysto od 1943 roku a co wasi przodkowie wyrabiali przed tą datą to nikt nie mówi jak próbowano siłowo spolszczyc miejscową ludnośc i nie tylko ukraińską ale takrze i czeską . Biorąc pod uwagę to polacy zagarniali wołyń od czasów Kazimierza Wielkiego ale potem został on odebrany podczas rozbiorów polski . Tak więc do historii a potem się wypowiadac a nie bezsensu tłuc w klawiaturę . A wystarczy w googlach wstukac historię wołynia od czasów Kazimierza Wielkiego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 12. iwanowycz #125317 | 82.29.*.* 28 lis 2010 17:57

  Mr man mysle,ze jesli reflektowalbys na spotkanie to wszystko Ci wytlumacze... Pokaze zdjecia,video,wywiady i zawioze do jeszcze zyjacych swiadkow owej Rzezi Wolynskiej... Wtedy sobie przemyslisz ile i jakie Ty masz wiadomosci,zeby wypowiadac sie na tematy o jakich w ogole nie masz pojecia.... Pamietaj tez o tym,ze Twoj IP jest widoczny,kiedy wypowiadasz sie publicznie nazywajac kogos mordercami...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 13. man #124430 | 83.19.*.* 27 lis 2010 20:29

  A już myślałem, że pamietają o Rzezi Wołyńskiej, o ich polskich ofiarach i ukraińskich mordecach.: -(( Liczba ofiar także jest zawyżona o 100%!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 14. iwanowycz #124185 | 82.29.*.* 27 lis 2010 17:44

  Wiczna Jim Pamjat' ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 15. Ryszard #123900 | 87.96.*.* 27 lis 2010 13:45

  Boże. Straszne są te zdjęcia. Niechaj Ziemia Ukraińska Będzie IM Lekka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz