Dzisiaj jest wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kasztany nie kwitną – matury trwają

2015-05-11 14:19:28 (ost. akt: 2015-05-11 14:23:46)
Kasztany nie kwitną – matury trwają

„Oj za rok matura” – kto by nie znał tej słynnej piosenki kultowego zespołu, Czerwone Gitary. Być może młodsze pokolenie nuciło sobie przed maturą inny znany hit - „Matura” (Farben Lehre) i w rytm słów „Hura hura hej, dzisiaj matura. Marynara i fryzura, matura!”, wesoło lub nie, z chęcią lub bez, maszerowało na egzaminy.

Matura to bardzo ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Istnieje również wiele maturalnych tradycji i zabobonów, na przykład, co trzeba ze sobą zabrać na egzamin. Stara prawda głosi, że kwitnące kasztany przynoszą piszącym szczęście i pomyślność.

W Górowie Iławeckim kasztany ciągle nie kwitną, ale maturzyści wychodzą z sali raczej zadowoleni. Egzaminy dojrzałości weryfikuje wiedzę abiturientów już od 4 maja. Maturzyści Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, tak jak ich koledzy w całej Polsce, zaczęli od języka polskiego.

- Powiem szczerze, że myślałam, że będzie trudniej – przyznaje Oksana – Zdawało mi się, że może pojawić się jakiś temat wojenny, ponieważ teraz jest 70. rocznica od zakończenia II Wojny Światowej, ale dostaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.
Serhij z Ukrainy uczy się w Polsce od 3 lat i ma nadzieję, że to wystarczyło, aby dobrze napisać maturę z języka polskiego. Wybrał on interpretacje wiersza amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop.

Chociaż dla wielu moich kolegów z klasy wiersz był trudny - opowiada Serhij - to ja jednak zdecydowałem się na ten temat – analizę wiersza amerykańskiej poetki Elisabeth Bishop. Wydał mi się prostszy, ponieważ nawiązywał do naszego życia, do cierpienia, do strat, z którymi człowiek musi się pogodzić.

Od 2010 roku obowiązkowa na egzaminach jest matematyka. Dla wielu maturzystów królowa nauk staje się największym stresem. Matematyka nie była łatwa. Trzeba było poświęcić dużo czasu na zadania. Według mnie, czasu było za mało jak na taką ilość dosyć trudnych zadań - mówi Ola - Co zdążyłam, to napisałam – dodaje.

Uczniowie zaznaczają, że przygotowywali się do egzaminów solidnie. Była to systematyczna praca przez 3 lata nauki w liceum. - Dodatkowo, każdego tygodnia mieliśmy po dwie godziny zajęć pozalekcyjnych – wyjaśnia Piotek – Jedna lekcja była poświęcona przygotowaniu do matury pisemnej i jedna do ustnej. A szczeglólnie intensywnie uczyłem się w ostatnim tygodniu, czasem nawet do 2 w nocy.

Wszyscy maturzyści w ukraińskich szkołach w Polsce będą pisać egzaminy o 1 dzień dłużej, albowiem na zakończenie czeka na nich jeszcze część pisemna z języka ukraińskiego.

Roksana Tchórz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB