Dzisiaj jest wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Młodzi grekokatolicy wystąpili w Górowie

2010-11-21 12:00:37 (ost. akt: 2010-11-21 12:13:50)
Młodzi grekokatolicy wystąpili w Górowie

Wspólnym odśpiewaniem modlitwy „Ojcze Nasz” rozpoczął się w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim XI już Przegląd Twórczości Religijnej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce (diecezja Przemysko-Warszawska). Otwierając spotkanie proboszcz Jan Łajkosz życzył młodym artystom powodzenia na scenie i życzliwej publiczności.

Honorowymi gośćmi Przeglądu byli: Metropolita Przemysko-Warszawski arcybiskup Jan Martyniak, poseł na Sejm RP p. Miron Sycz, dyr. Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu p. Ryszard Wodzisławski oraz dyrektorzy Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania i SP nr 2 w Górowie.

W Przeglądzie wzięło udział 17 zespołów reprezentujących szkoły w: Toprzynach, Więckach, Kamińsku, Giżycku, Baniach Mazurskich, Warszawie, Kandytach, Lelkowie, Pasłęku, Olsztynie, Bartoszycach, Pozezdrzu oraz Górowie Iławeckim.

Uczniowie, przygotowani przez swoich katechetów i nauczycieli zaprezentowali się publiczności oraz kolegom w różnorodnych formach przekazu scenicznego. Były recytacje, solowe i chóralne śpiewy, małe formy dramatyczne, pantomima, taniec. Tematykę młodzi artyści zaczerpnęli z Pisma Świętego, żywotów świętych oraz innych tekstów religijnych. Ogólny przekaz występów był oczywisty i zrozumiały: szanujmy bliźniego, starajmy się żyć zgodnie z przykazaniami Bożymi, nie dajmy się sprowokować pokusom współczesnego świata, pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy sami na Ziemi.

Spotkanie, w którym wzięło udział ponad trzysta osób zakończyło się rozdaniem nagród uczestnikom przeprowadzonego wcześniej konkursu fotograficznego na temat życia codziennego swojej parafii.

Podsumowując doniosłe wydarzenie, jakim niewątpliwie w życiu diecezji jest Przegląd, Metropolita Jan Martyniak z satysfakcją podkreślił jego wysoki poziom wynikający z dużego zaangażowania uczestników i nauczycieli. Zwracając się do dzieci, młodzieży zaapelował o poszanowanie szkoły, w której się uczą, ponieważ jest to placówka niezwykła i pracują w niej pedagodzy z powołaniem o co dzisiaj, niestety, coraz trudniej.

Przegląd Twórczości Religijnej odbył się przy wsparciu finansowym i zaangażowaniu:
- Komisja Katechetyczna Diecezji Przemysko-Warszawskiej;
- organizacji Renovabis;
- Rady Parafialnej przy górowskiej cerkwi;
- Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania;
- SP nr 2 w Górowie Iławeckim;
- Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta i przy Urzędzie Gminy w Górowie Iław.


Bohdan Tchórz

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciekawski #167980 | 83.9.*.* 12 sty 2011 23:13

  A dumkę o mordowaniu Polaków na Wołyniu tez śpiewali?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Młody-Ideowy #142169 | 83.9.*.* 10 gru 2010 21:11

  "Ojcze nasz"- Ciekawe czy pan Sycz myślał wtedy o swoim ojcu Upowcu??!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do nerwusa #124017 | 83.9.*.* 27 lis 2010 15:21

  artykUł piszemy przez U a nie przez Ó poligloto

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do redaktora #121985 | 212.45.*.* 26 lis 2010 07:36

  Szanowny Panie zwracam się do Pana aby następnym razem jak pisze się artykuły to niech pisze się je jeszcze bardziej prostackim językiem bo chyba dla części społeczeństwa i tak był on za trudny do przeczytania . W artykóle pisze dokładnie ....byli dyrektorzy ZSZzUJN i SP nr2 w Górowie . Czyli odnosząc się nadal do artykółu nikt tu nikomu szkoły nie zabiera tylko po prostu NAUCZCIE SIĘ CZYTAC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do mieszkanki #119021 | 212.45.*.* 24 lis 2010 12:38

  przeczytaj dokładnie artykół a potem się wypowiadaj a jeśli jesteś analfabetką to może czas wrócic do szkoły bo czytając zjadasz literki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. mieszkanka #118793 | 83.9.*.* 24 lis 2010 10:18

  to juz chcecie zrobic szkole nr.2 ukrainska ..nic z tego to nasza szkola polska juz niedlugo zmieni sie dyrektor szkoly

  ! - + odpowiedz na ten komentarz