![Ksiądz Jarosław Gościński podczas odprawiania mszy. Iławska parafia swym zasięgiem terytorialnym obejmuje niezwykle rozległy teren: od Iławy i północnych terenów jeziora Jeziorak aż do Wisły w stronę Torunia i Bydgoszczy](https://m.wm.pl/2015/04/n/f1-240233.jpg)
Ksiądz Jarosław Gościński podczas odprawiania mszy. Iławska parafia swym zasięgiem terytorialnym obejmuje niezwykle rozległy teren: od Iławy i północnych terenów jeziora Jeziorak aż do Wisły w stronę Torunia i Bydgoszczy
Autor zdjęcia: archiwum parafii św. Jana Apostoła w Iławie
— Jeśli wierny umrze w okresie pomiędzy Wielką Niedzielą a Oktawą, czyli niedzielą kolejną, to od razu ma zapewnione wejście do nieba, a ksiądz na mszę zakłada białe szaty — tłumaczy ks. Jarosław Gościński, który przybliża nam rozpoczynające się właśnie pełne symboliki i tajemniczości święta wielkanocne w kościele greckokatolickim. W tym roku święta wielkanocne u grekokatolików obchodzone są tydzień później niż w kościele rzymskokatolickim.
były w... maju
W tym roku w kościele greckokatolickim święta wielkanocne obchodzone są tydzień później niż w kościele rzymskokatolickim — świętowanie Wielkiej Nocy odbywa się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Istnieje jednak jeszcze jeden warunek: Wielkanoc nie może być obchodzona wcześniej, niż żydowska Pascha (która z resztą też jest świętem ruchomym).
— Te uwarunkowania czasowe powodują, że np. dwa lata temu obchodziliśmy Wielkanoc na początku maja, pięć tygodni po rzymokatolikach — mówi proboszcz iławskiej parafii.
Na pierwszy rzut oka święta u grekokatolików nie różnią się jakoś znacznie od świąt rzymskokatolickich. Różnica jednak znajduje się w szczegółach obrządków.
miesięcy z 4 kilometrów nici!
W Wielki Czwartek rozpoczyna się triduum paschalne (którego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa), msza święta przypominająca o ustanowieniu kapłaństwa i eucharystii oraz jutrznia męki pańskiej.
W Wielki Piątek nie ma mszy, odprawianie są za to nieszpory. Na środku świątyni układany jest całun przedstawiający ciało Chrystusa po śmierci, odbywa się procesja wokół kościoła.
— Moja żona zużyła ponad 4 kilometry nitek na wyszycie tego całunu, zajęło jej to ponad dziewięć miesięcy — wylicza proboszcz.
Niedzielne świętowanie rozpoczyna się o godzinie 9.00 jutrznią zmartwychwstania (wcześniej, w godzinach wczesnoporannych ks. Gościński odprawia mszę w parafii ostródzkiej). — Odbywa się krótkie nabożeństwo, następnie całun kładziony jest na ołtarzu. Ksiądz zakłada najlepsze szaty, jakie posiada. Wszyscy wierni wychodzą z kościoła na procesję wokół świątyni — relacjonuje proboszcz.
Wierni po mszy udają się do swoich domów, gdzie spożywają śniadanie wielkanocne. Co jedzą? — Spożywamy pokarmy poświęcone dzień wcześniej, między innymi jajka — tłumaczy pan Miron, który pojawił się w świątyni tuż przed środową poranną mszą, kiedy to odwiedziliśmy ks. Gościńskiego.
Ks. Jarosław Gościński najbardziej niezwykłe wierzenie zostawił na koniec... — Jeśli wierny umrze w okresie pomiędzy Wielką Niedzielą a Oktawą, czyli niedzielą kolejną, to od razu ma zapewnione wejście do nieba, a ksiądz na mszę pogrzebową zakłada białe szaty...
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
![](https://m.wm.pl/2015/04/n/f2-240235.jpg)
W centralnej części zdjęcia całun, który znajduje się w iławskiej parafii, został on wyszyty przez żonę proboszcza. Elżbieta Gościńska zużyła ponad 4 kilometry nitek, zajęło jej to ponad dziewięć miesięcy
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
św.Maria Magdalena. #1708825 | 164.126.*.* 9 kwi 2015 13:11
Czy wiara katolicka czy grekokatolicka to nie ma zadnej rożnicy wszyscy wierzymy w jednego boga stą roznica katolcy mają niby świetych i wala łbami o scianę ich klech to bada domiemanych zboczeńcow.!!!!!
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) !
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)