Dzisiaj jest wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Miesiąc Tarasa Szewczenki

2015-03-09 14:10:04 (ost. akt: 2015-03-09 23:10:21)
Miesiąc Tarasa Szewczenki

Autor zdjęcia: BT

Marzec jest szczególnym miesiącem dla Ukraińców, zarówno tych mieszkających na Ukrainie, jak i dla tych, co mieszkają w diasporze. W marcu, miesiącu urodzin (a także i śmierci) Tarasa Szewczenki, poety narodowego, malarza, dramaturga i prozaika tworzącego w połowie XIX w., organizowane są koncerty i akademie poświęcone jego pamięci.

Koncert pamięci Tarasa Szewczenki w Górowie Iławeckim odbył się w niedzielę 8 marca. Wzięły w nim udział zespoły z ukraińskiego gimnazjum i liceum, uczniowie z punktów nauczania języka w Kandytach, Toprzynach i Górowie Iław. Z poezją śpiewaną, specjalnie zaaranżowaną na tę okazję, wystąpili muzycy The Ukrainian Folk.

W repertuarze występujących grup znalazły się utwory na słowa Szewczenki oraz poświęcone jego pamięci. Dzieci z Toprzyn oraz licealiści zaprezentowali publiczności teatralizowane montaże słowno-muzyczne ilustrujące fragmenty z życia poety.

Występując przed koncertem poseł Miron Sycz podkreślił, że twórczość genialnego poety aktualna jest zawsze, bowiem nawet w dzisiejszych, szczególnie tragicznych dla Ukrainy czasach, odnaleźć można w niej wieszcze słowa i otuchę przekazaną nadchodzącym pokoleniom.

Bohdan TchórzPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #1685648 | 83.24.*.* 9 mar 2015 21:48

  "czcijmy ważnych dla naszego państwa ludzi" - no to czcijmy, jaki problem? Co stoi na przeszkodzie? "w naszych wiejskich szkołach ni mają żadnych zajęć poza lekcyjnych,żadnych kółek" - to piszmy projekty o granty, kto zabrania? Po co robic problem z niczego, chyba tylko z chorej zazdrosci....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. :) #1685497 | 178.36.*.* 9 mar 2015 19:05

   Jesteśmy w Polsce. Oczywiście! I większość obecnych tu osób, to obywatele polscy narodowości ukraińskiej. W mieście i gminie to blisko połowa mieszkańców. Ukraina jest ich drugą Ojczyzną. Mają prawo do pielęgnacji swojej kultury,symboli. A może, zamiast się obruszać , warto poznać, zrozumieć, a może nawet polubić?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. echo #1685311 | 109.243.*.* 9 mar 2015 15:54

    Gdyby napisała to ukraińska gazeta to ok,ale do cholery jesteśmy w Polsce i czcijmy ważnych dla naszego państwa ludzi.Dlaczego dzieci w naszych wiejskich szkołach ni mają żadnych zajęć poza lekcyjnych,żadnych kółek,a ukraiński no i owszem,komu to pytam się potrzebne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)