Dzisiaj jest poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce w sprawie ataku na cerkiew greckokatolicką w Trzebiatowie

2013-07-24 21:42:38 (ost. akt: 2013-07-24 21:44:23)
Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce w sprawie ataku na cerkiew greckokatolicką w Trzebiatowie

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W niedzielę, 21 lipca br. w Trzebiatowie (województwo zachodniopomorskie) do przedsionka miejscowej cerkwi greckokatolickiej młody mężczyzna wrzucił petardę. Działo się to w czasie mszy świętej, w której uczestniczyło ok. 100 osób.

Warszawa, 24 lipca 2013 r.

Oświadczenie

w sprawie ataku na cerkiew greckokatolicką w Trzebiatowie


W niedzielę, 21 lipca br. w Trzebiatowie (województwo zachodniopomorskie) do przedsionka miejscowej cerkwi greckokatolickiej młody mężczyzna wrzucił petardę. Działo się to w czasie mszy świętej, w której uczestniczyło ok. 100 osób. Sprawca zbiegł, lecz został rozpoznany i jest znany policji, choć – jak powiadomiono Oddział ZUwP w Szczecinie – ukrywa się.

Społeczność ukraińska w Polsce odebrała ten incydent z najwyższym zaniepokojeniem. Nie jest to dla nas akt chuligaństwa, jak usiłuje się go przedstawić, lecz działanie przestępcze o podłożu narodowościowym. I tak powinien być traktowany przez organa ścigania Państwa. Jeśli zlekceważy się charakter tego zdarzenia, to będzie on zachętą do podejmowania podobnych, a nawet jeszcze bardziej niebezpiecznych ataków na naszą społeczność. W kraju narasta bowiem problem grup dopuszczających się przestępstw na osoby o niepolskim pochodzeniu narodowym.

Atak na świątynię greckokatolicką nastąpił nazajutrz po „rekonstrukcji” spalenia wsi polskiej na Wołyniu, jaką przeprowadzono w Radymnie przy współudziale miejscowych władz i zachętach znanych publicznie osób oraz braku reakcji administracji rządowej. „Rekonstrukcję” nagłośniono w mediach i przeprowadzono pomimo wezwań naszego Związku, by ją odwołać. Wskazywaliśmy, podobnie jak wielu intelektualistów, że nie będzie ona sposobem oddania czci pomordowanym Polakom, lecz rozbudzi wrogość do Ukraińców. Na potwierdzenie naszych obaw nie trzeba było długo czekać.

Ze wzrastającym niepokojem obserwujemy eskalację emocji wokół obchodów 70. rocznicy tragedii wołyńskiej. Działania służące ukazaniu prawdy o wydarzeniach z 1943 r., wzajemnego przebaczenia i pojednania pomiędzy Polakami i Ukraińcami zostały przesłonięte przez polityczną licytację. Do szczególnie oburzających wypowiedzi doszło w dniach 10 i 12 lipca w Sejmie podczas debaty nad projektem uchwały w sprawie 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

Atak na cerkiew greckokatolicką jest tym bardziej niebezpieczny i oburzający, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki zaangażował się w bezprecedensowy sposób w działania na rzecz uczczenia pamięci ofiar tragedii wołyńskiej i pojednania polsko-ukraińskiego. W dniu 27 czerwca br. w warszawskiej cerkwi ojców bazylianów Arcybiskup Większy Kijowa i Halicza Swiatosław (Szewczuk), zwierzchnik UKGK, odprawiał nabożeństwo żałobne w intencji ofiar. W panachydzie wziął udział Prezydent Bronisław Komorowski oraz inne najważniejsze osoby w państwie oraz zwierzchnicy polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. W dniu następnym podpisano deklarację Kościoła greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej. Deklarację odczytano podczas niedzielnych mszy świętych w cerkwiach i kościołach Polski i Ukrainy.

Atak na cerkiew w Trzebiatowie nasza społeczność odebrała jako akt mający przekreślić te działania.


W imieniu Związku Ukraińców w Polsce zwracamy się do organów ścigania o jak najpilniejsze odnalezienie sprawcy i jego przykładne ukaranie.

Do Pana Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych, zwracamy się o objęcie śledztwa osobistym nadzorem.

Do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP zwracamy się o monitoring działań organów ścigania.

Źródło: Parubok

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katolik #1206757 | 87.205.*.* 28 wrz 2013 15:31

  A więc uważacie ,że katolicy są bandytami jeśli traktujecie to jako "atak o podłożu narodowościowym, religijnym" ? . Zataczacie błędne koło. Nic się nie stało, był to incydent wynikający z czyjejś głupoty a nie zamierzone ,celowane w Was. Pamiętajcie też o własnych winach. Nie jestem Waszym przeciwnikiem ,lecz czytając coś takiego robi mi się smutno ,że w moim kraju więcej do powiedzenia mają ludzie ,którzy tak naprawdę mają niewiele z nim wspólnego. Nie szukajcie sensacji i poniżenia w czymś co tak naprawdę nim nie jest. W kościołach katolickich też dzieją się różne nieprzyjemne incydenty i jakoś nikt tego nie nagłaśnia na taką skalę, bo nikt nie jest temu winien. Na ukrainie zaatakowano naszego prezydenta i dlaczego nikt tu o tym nie napisał ? . Widzicie tylko swój czubek nosa. Z resztą to u Was normalne ale musicie pamiętać ,że polak na ukrainie nie będzie się czuć tak jak polak w polsce . To samo w drugą stronę. Piszecie o jakimś rozejmie ehh... żaden papierek podpisany przez jedną osobę nie załatwi pamięci milionów polaków. To tak poza tematem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Turysta. #1174148 | 83.28.*.* 17 sie 2013 22:26

  Głupio mi za jakiegoś wyrostka, podobnie jak za kiboli Lecha Poznań. Nie wiem po co palić atrapy domów w Radymnie ale wstyd mi też za kierownictwo Związku Ukraińców w Polsce za tak marny poziom oświadczeń i działania destrukcyjne, obliczone na sianie niepokoju i podtrzymywania fobii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. andrzej #1170072 | 37.8.*.* 13 sie 2013 11:40

  Oj tam oj tam nikt nie zginął

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sprawiedliwość dziejowa? #1154560 | 109.76.*.* 28 lip 2013 01:29

  kto od jajka wojuje, od petardy ginie... ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. dr Zdzisław Matusewicz - burmistrz Trzebiatow #1152438 | 89.228.*.* 25 lip 2013 14:31

  W sprawie chuligańskiego i nieodpowiedzialnego wybryku w kościele Greckokatolickim św. Gertrudy w Trzebiatowie W imieniu swoim i całej społeczności Gminy Trzebiatów wyrażam głębokie ubolewanie z powodu wydarzenia, które miało miejsce podczas mszy świętej 21. lipca br. Trudny czas wojny, pogromów narodowościowych i odwetów, akcji „Wisła” zrodził na Pomorzu Zachodnim, w tym i w Trzebiatowie, bogatą - wielokulturową tkankę społeczną. W naszej gminie działają cztery kościoły i wyznania: rzymskokatolickie, greckokatolickie, ewangelickie i prawosławne. Multikulturowość trzebiatowskiej społeczności jest dziś powodem do dumy i wyróżnienia. Dlatego niedzielny eksces cała społeczność gminy przyjmuje z dezaprobatą. Łączymy się z naszymi sąsiadami i przyjaciółmi narodowości ukraińskiej i wyznania greckokatolickiego w ich obawach dotyczących ostatnich wydarzeń w kraju. Z całym zrozumieniem przyjmujemy prawo społeczności ukraińskiej do samodzielnej oceny tych wydarzeń. Dzisiejsza, jednocząca się Europa nie może być miejscem podgrzewania konfliktów narodowościowych czy wyznaniowych. I za to jesteśmy odpowiedzialni my wszyscy jak i każdy z osobna. Z wyrazami szacunku i ubolewania, Dr Zdzisław Matusewicz – Burmistrz Trzebiatowa

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. vegas #1152031 | 89.228.*.* 24 lip 2013 23:56

   No tak, to prawica ma co chciała :-(

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz