Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Dzisiaj jest czwartek, 10 kwietnia 2025. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Zapraszamy do Szaszkewycziwky. Film w języku ukraińskim

2013-06-07 19:13:05 (ost. akt: 2013-06-07 19:11:52)
Zapraszamy do Szaszkewycziwky. Film w języku ukraińskim

Autor zdjęcia: szaszk.edu.pl

Przemyska szaszkewycziwka to najstarsza ukraińska szkoła w Polsce. Powstała w Przemyślu w 1911 roku. Komuniści zlikwidowali ją w 1945 roku. Szkoła odrodziła się w 1991 roku.

Kim był Markijan Szaszkewycz (1811-1843), patron szkoły? To ukraiński poeta i pisarz, duchowny greckokatolicki. Był jednym z 3 autorów almanachu Русалка Дністровая (Rusałka Dniestrowa)wydanego w 1837 roku. Była to pierwsza w Galicji książka wydana w całości w żywym języku ukraińskim.

To właśnie od tej książki zaczęło się odrodzenie ukraińskie w Galicji i zaczął się proces zastępowania w literaturze języka staro-cerkiewno-słowiańskiego przez żywy język ukraiński.

Kiedy w Przemyślu zakładano ukraińską szkołę nadchodziła właśnie 100-rocznica urodzin Szaszkewycza. Dlatego szkoła otrzymała jego imię. Wtedy uczyło się w niej około 250 uczniów. W okresie międzywojennym ponad 500.

Szkoła przetrwała okupację sowiecką i niemiecką. We wrześniu 1944 roku rozpoczęło w niej naukę 452 dzieci. Polscy komuniście nie zezwolili już na kolejny rok nauki. 15 pażdziernika 1945 roku szkołę zamknięto.

Odrodziła się dopiero w 1991 roku.


oprac. Igor Hrywna


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB