Zbigniew Homza (drugi od lewej) oraz Marek Mielniczek (pierwszy od prawej) podczas otwarcia wystawy na Ukrainie.
Autor zdjęcia: organizatorzy
— Ukraińcy z Równego byli zaskoczeni. Myśleli, że się zasymilowaliśmy. Podchodzono do nas, gratulowano. Mogliśmy wówczas pochwalić się tym, jak wygląda nasza współpraca z powiatem kętrzyńskim. Powiedzieć, że od 1947 roku wszystko się zmieniło — mówi Marek Mielniczek kętrzyński Ukrainiec.
Wszystko zaczęło się od wystawy w Kętrzynie poświęconej 60 rocznicy Akcji "Wisła", którą współorganizował Marek Mielniczek.
— Chcieliśmy pokazać na niej losy ukraińskich rodzin wysiedlonych z rodzinnych stron w 1947 roku. Ekspozycja przedstawiała zdjęcia archiwalne mieszkańców wygnanych między innymi z Lublińca Starego, Ulhówka, Wisłoka, Kulasznego, Żurawców i Wołkowyji. Najstarsze zdjęcia pochodziły z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Najnowsze z naszych czasów. Pokazaliśmy na nich wszystko to, czym ukraińska mniejszość tutaj
żyje — mówi Marek Mielniczek.
żyje — mówi Marek Mielniczek.
Sukces wystawy zachęcił organizatorów do dalszych działań. — Z tą ekspozycją postanowiliśmy pojechać na Ukrainę. Chcieliśmy pokazać, że nie daliśmy się komunistom zasymilować - opowiada Marek Mielniczek. Tak wystawa trafiła do ukraińskiego Równego.
— Ukraińcy z Równego byli zaskoczeni. Myśleli, że się zasymilowaliśmy. Podchodzono do nas, gratulowano. Mogliśmy wówczas pochwalić się tym, jak wygląda nasza współpraca z powiatem kętrzyńskim. Powiedzieć, że od 1947 roku wszystko się zmieniło — mówi Marek Mielniczek.
Na Ukrainę pojechali Stefan Sydor, naoczny świadek Akcji "Wisła" oraz marek Mielniczek i Zbigniew Homza (przewodniczący kętrzyńskiego koła Związku
Ukraińców w Polsce, pomysłodawca i organizator obu wystaw.
Ukraińców w Polsce, pomysłodawca i organizator obu wystaw.
— Nasze plany spełniły się. Chcieliśmy pokazać, że mniejszość ukraińska mieszkająca w Polsce, pamięta o swojej kulturze, zna język, że nie zginęliśmy, tak jak to mieli w planach przeprowadzający Akcję "Wisła" komuniści.
Anna Matejuk - Ficek
a.matejuk@gazetaolsztynska.pl
a.matejuk@gazetaolsztynska.pl
Zobacz:
Cerkiew greckokatolicka św, Bazylego Wielkiego w Kętrzynie: kliknij tutaj.
Cerkiew prawosławna św.św. Piotra i Pawła w Korszach: kliknij tutaj.
Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Reszlu: http://reszel.wm.pl/7241,Reszel-cerkiew-greckokatolicka-pw-Przemienienia-Panskiego.html#axzz2G3Czq9tX
Cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Asunach: kliknij tutaj.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez